Hlavní obsah

Toxický rodič vás poznamená na celý život! Nastavit pevné hranice nebo přerušit kontakt není snadné

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Vypořádat se s jakýmkoli toxickým vztahem je často až neuvěřitelně bolestivé a náročné. Tím spíš, když se jedná o pouto s rodiči, tedy s lidmi, kteří vás měli vést životem, chránit vás a ukázat vám, co je bezpodmínečná láska. Jak z toho ven?

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Rodiče občas štvou každého, to je normální. Starají se, „o co nemají“, dávají nevyžádané rady a nezřídka i manipulují. Ale většinou to dělají s dobrým úmyslem, a když s nimi v klidu promluvíte a řeknete jim, že se vám určité věci nelíbí, dost možná se na chvíli naštvou, ale poučí se. To se o toxických rodičích říct nedá. Máte je ve své blízkosti, nebo se k nim řadíte vy sami?

Jak se pozná toxický rodič

Nejprve je nutné uvést tento pojem na pravou míru. „Toxický rodič je ten, který není schopen uspokojit emocionální potřeby dítěte. Neplní svou roli, je dysfunkční, surový, psychicky a někdy i fyzicky násilnický. Nestará se o rozvoj dítěte, staví se vůči němu do role všemocného člověka a ničí jeho sebeúctu,“ popisuje francouzská životní koučka Julie Arcoulin v knize Jak přežít toxické rodiče, která nedávno vyšla česky v nakladatelství Esence. Pokud dítě v takovém prostředí vyrůstá, nese si větší či menší následky do dospělého života a hrozí, že bude tento vzorec rodičovského chování opakovat.

Toxické chování rodičů

  • Odmítavý rodič: Přehlíží nebo podkopává pocity a potřeby dítěte. Vytváří prostředí, kde se dítě cítí nedoceněné a začíná pochybovat o své vlastní hodnotě nebo má potíže se sebevyjádřením.
  • Vrtulníkový rodič: Nad potomkem se nezdravě vznáší. Snaží se ovlivňovat každý aspekt jeho života, a přestože se může zdát, že vytváří láskyplné a zdravé prostředí, tento styl rodičovství potlačuje v dětech nezávislost a brání rozvoji zásadních dovedností.
  • Narcistický rodič: Soustředí všechno na sebe. Vyžaduje obdiv a nesnaží se vcítit do potřeb kohokoli jiného – a nezajímají ho ani potřeby vlastních potomků. Děti vychované rodičem s narcistickými sklony mívají později problém navazovat a udržovat zdravé vztahy.
  • Manipulativní rodič: Takový člověk dětem záměrně lže, aby dosáhl svého cíle, a jeho jednání bývá často zákeřné. Potomek pak mívá v dospělosti problém s vlastním rozhodováním, případně se i on chová jako manipulátor.
  • Pasivní neboli tolerantní rodič: Za každou cenu se vyhýbá konfrontaci. Obvykle dětem nenastavuje hranice a nemá na ně požadavky. To pak v dospělém věku způsobuje mimo jiné problémy s autoritami.
Foto: VGstockstudio, Shutterstock.com

Toxické chování rodičů se projevuje mnoha způsoby. Někdo může na svého potomka bezdůvodně křičet, jiný mu naopak všechno dovolí…Foto: VGstockstudio, Shutterstock.com

Toxicita bývá nenápadná

Toxické chování nemusí být na první pohled patrné, většinou se neprojevuje viditelnými modřinami. O to horší ale mohou být psychické následky, které se naplno objevují až v dospělosti a nezmizí tak rychle, jako se zahojí rozbité koleno. Jak takhle poznamenaného člověka poznat? Děti toxických rodičů většinou neprojevují emoce, působí necitelně, bagatelizují všechny svoje problémy, mohou trpět syndromem podvodníka, hledají bezpodmínečnou lásku, mají nízkou sebeúctu strach z opuštěníchtějí se všem za každou cenu zavděčit.

Dlouhá cesta za svobodou

Všechny škody, kterých se na vás rodiče dopustili, se napravit nedají. Minulost změnit nelze. Nicméně se toho dá udělat hodně pro lepší žití a prožívání – a také proto, abyste vy sami byli lepšími rodiči pro svoje potomky. Když se totiž situace neřeší, pravděpodobně se budou toxické vzorce přenášet dál z generace na generaci.

„Je nutné projít několika fázemi: některé věci oplakat, zbavit se různých přesvědčení, zpřetrhat pouta a nalézt lásku sami k sobě,“ radí autorka v knize. Je bolestné vyrovnat se s tím, že vás rodiče neměli tak rádi, jak byste potřebovali, a že se deficit lásky a péče z dětství už nedá úplně dohnat. Ale jen tak je možné začít něco měnit – na vztahu k sobě, k rodičům i ke svým dětem.

Je to běh na dlouhou trať, proto je vhodné vyhledat odborníka – psychoterapeuta nebo psychologa, který vám s tím pomůže. Stejně jako s uvědoměním, že rodiče nemůžete změnit a že to není vaše vina. A pak jim buď nastavíte pevné hranice, nebo s nimi přestanete komunikovat bez pocitů viny.

Je nějaký rodič zdravý a normální?

Povrchním pohledem se může zdát, že všichni rodiče jsou svým způsobem toxičtí. To rozhodně není pravda! „Pro zdravého rodiče jsou potřeby dítěte prioritou, dokáže sám sebe zpochybnit, dítě bezpodmínečně milovat, být mu oporou, aniž by za to cokoli očekával, dokáže dítě podpořit, chránit, ocenit a současně mu nastavit hranice a pravidla,“ je popsáno v knize. I dobrý rodič má dovoleno chybovat, jak by také ne! Důležité je si selhání uvědomit a případně se dokázat omluvit.

Anketa

Označil/a byste své rodiče za toxické?
Ne, měl/a jsem krásné dětství a s rodiči máme pěkné vztahy.
25,3 %
Půl napůl. Problémy kvůli nim mám, ale je to v únosné míře.
26,8 %
Ano, téměř se nevídáme. Naše vztahy nikdy nebyly dobré.
38,6 %
Ano, asi jsou opravdu toxičtí. Ale já pořád doufám, že se to nějak spraví.
9,3 %
Celkem hlasovalo 2624 čtenářů.

Načítám