Hlavní obsah

Mentální zátěž žen? Myslet na všechny a všechno je práce, která není vidět

Foto: Ground Picture, Shutterstock.com

Foto: Ground Picture, Shutterstock.com

O tom, že domácí práce jsou ty nejhůř placené práce na světě, se občas někdo zmíní. Z nějakého důvodu jsou stále považovány za ženskou doménu. Ale ono nejde jen o to, kdo vynese koš s odpadky a vyluxuje. Naprosto vysilující je tzv. mentální zátěž, kdy pečujete o ostatní a jste manažerem všech členů domácnosti. Je to práce neviditelná, ale nosíte si ji všude s sebou, má vliv na náladu i energii. Co s tím?

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Ještě před pár desítkami let vypadal typický rodinný večer zhruba takto: maminka v roztomilé zástěrce chystá večeři a láskyplně plísní dítko při psaní úkolů, zatímco tatínek zmožen prací z křesla glosuje politické dění. Situace se zlepšuje a nečeká se, že ženy automaticky po příchodu z práce nastoupí na druhou směnu. Ale stále je na nich výrazně víc domácích prací, ale především mentální práce. Co si pod tímto termínem představit?

„Je to práce spojená se všímáním si, že je potřeba něco udělat, koupit, zařídit. Musíte stále hledat různá řešení, organizovat aktivity ostatních a monitorovat, zda všechno funguje,“ vysvětluje Martina Dvořáková, která stojí za projektem Férová domácnost.

Pod jejími příspěvky na sociálních sítích je vidět, kolik žen je doslova zahlceno. V diskusi pod jejím rozhovorem na DVTV je zase vidět, že jako společnost na sobě musíme zapracovat. „Tak super, já půjdu třídit ponožky a žena půjde přehodit kola na autě, to bude skvělé a progresivní,“ píše ironicky v diskusi pod článkem rozhořčený muž. Jenže - kolikrát týdně ta kola mění?

Mentální práci si nosíte s sebou

Ale zpátky k mentální zátěži. Tu totiž zažívají i ženy, které na to doma samy nejsou. „Pojí se často s regulacemi emocí a opečováváním členů rodiny. Výzkumy ukazují, že tato kognitivní a emoční práce je téměř výhradně na ženách a ovlivňuje i jejich placenou práci, volný čas a psychickou pohodu,“ říká Dvořáková. Tento druh aktivity je specifický v tom, že žije mimo hranice času a prostoru, jednoduše řečeno, nikdy nemáte hotovo. „Můžete si ji vzít s sebou do práce, vkrádá se vám do hlavy během volného času i spánku. Je nekonečná a dokud máte vztahy, máte i ji.“

Proč se to čeká od žen? Je to způsobeno výchovou, předáváním vzorců chování, které ženám přisuzují roli pečovatelky a činí je zodpovědnými za to, jak domácnost vypadá a jak se v ní kdo cítí. Podobně, jako se mužům tradičně přisuzuje role živitele rodiny.

Máte mentální „to do list“?

Máte nějaký seznam mentálních činností? A mohli bychom ho vidět? Asi těžko. Jedná se totiž o soubor věcí, který je nekonečný, ale mnoho činností na něm je neviditelných. Vymyslet jídla na celý týden, řešit kroužky dětí i jejich vztahy s kamarády, být pravidelně v kontaktu s blízkými, připomenout, že bude přistaven kontejner…

Ženy jsou mentální zátěží postiženy víc, a přesto o ní nemívají tušení. „První krok je si uvědomit, že to může být tento nekonečný mentální to do list, jenž vás vyčerpává a kvůli kterému jste protivné,“ upozorňuje Martina Dvořáková. Může se vám ulevit už jen tím, že se problém pojmenuje. Pak se soustřeďte na to, jak ho vyřešit, a zároveň se o něj podělte s partnerem, ať na to nejste sama.

„Je třeba předat tuto zkušenost partnerovi a pobavit se o tom, jaké položky z mentálního seznamu by mohl převzít. Pomůže i zamyslet se, jaké na sebe kladete nároky a jestli by se vám neulevilo, kdybyste někde ubrala. Očkování dětí, problémy ve škole, plánování dovolené člověk ignorovat nemůže, ale nemusíte mít nejvíc druhů cukroví a děti nejlepší halloweenský kostým - tam je manévrovací prostor,“ radí zakladatelka Férové domácnosti.

Foto: Natalia Deriabina, Shutterstock.com

Řízení chodu domácnosti je převážně na ženách. Je to práce, která nikdy nekončíFoto: Natalia Deriabina, Shutterstock.com

Když se řekne férová domácnost

Na domácnosti a péči o ni by se zkrátka měli podílet všichni, včetně dětí. Jak to udělat? „Férová domácnost je taková, kde se partneři domluví, jaké role chtějí doma zastávat, jaké mají potřeby a plány, a tomu uzpůsobí dělbu práce a trávení volného času. Doma se odehrává velké množství práce, za kterou jsou zodpovědní oba a jako tým se snaží pokrýt potřeby rodiny ke spokojenosti všech.“

Je potřeba mluvit o tom, že domácí práce není jen praní, vaření, uklízení (i když i tam máme mezery ve spravedlivé dělbě), ale také organizace rodinného života a péče o duševní a fyzické zdraví. „Setkávám se s tím, že páry si umí rozdělit, kdo kdy vyzvedává dítě ve školce, kdo vaří večeři, kdo doprovází na zápas a podobně. Nicméně všímání si, že je něco potřeba udělat, řešit nějaký problém a monitorovat, jak všechno klape, je stále převážně na ženách,“ uzavírá Dvořáková.

Kolik stojí domácí práce? Budete se divit, kolik si ve skutečnosti zasloužíte

Načítám