Článek
V posledních letech zaznamenal Český statistický úřad vyšší rozvodovost u párů, které spolu žily déle než 20 let. Vysvětlení? Většina dvojic udává, že už si zkrátka nerozumí. Jednoduchou matematikou se dá ale spočítat, že to může být tím, že jim odrostly děti a partneři ztratili společné téma. Příchod ratolestí totiž může způsobit, že partnerský i milostný vztah rodičů strádá a jejich láska pak může snadno vyprchat.
Téma rozhovorů se mění
Když se narodí potomek, veškerá pozornost rodičů se soustředí na něj. „Mnoho lidí rodičovství naplňuje a připadá jim smysluplné. Past číhá v tom, že jakmile jim do života vstoupí děti, mají tendenci zapomínat na své partnerství,“ varuje psychoterapeut Honza Vojtko v knize Vztahy a pasti. Je to logické: už neřešíte jeden druhého a vzájemné potřeby, nýbrž to, jakou vybrat autosedačku, zdraví dítěte nebo na jaký kroužek ho přihlásit.
Dítě nesmí být středobod světa
Říkává se, že první krize ve vztahu často začíná po sedmi letech. Výzkum na skotské Univerzitě v St. Andrews naznačil, že by mělo jít o čtyři roky, nebo ještě přesněji: první krize přichází s prvním dítětem. „Naše společnost se stala tzv. pedocentrickou – na dítě orientovanou. Jakmile nám dítě vstoupí do života, děláme z něj celoživotní projekt,“ líčí Honza Vojtko. Zejména ženy, které potomka nosí devět měsíců pod srdcem, se na něj někdy až přehnaně upnou a partner je pro ně dlouhodobě až na druhém místě. Ten začne žárlit a výsledek je nasnadě.
Trpí sex i intimita
Je přirozené, že sexuální vztah už není s narozením potomka tak intenzivní, o to větší péči si ale zaslouží. „Srovnáním párů s dětmi s těmi bezdětnými se zjistilo, že spokojenost ve vztahu klesá dvakrát tolik u párů, které děti mají, než u těch bez ratolestí,“ upozorňuje terapeut a dodává: „Kromě snížení sexuální nebo intimní interakce slábne i tendence vyměňovat si drobné pozornosti, to každodenní všimnutí si jeden druhého.“ Postupem času tak přijde pocit odmítnutí a ze vztahu se vytrácí nejen sex, ale také emoční intimita.
Odvraťte možný konec lásky
Dětští psychologové tvrdí, že malý človíček potřebuje pro budování zdravého sebevědomí a vztahu s rodiči plnohodnotně strávený společný čas. Není ale možné točit celý svůj život jen kolem dítěte! „Když se páry příliš soustředí na děti, může se stát, že se rodiče jeden druhému ztratí. I proto se plní čekárny u psychologů a vztahových koučů. Vše se točí kolem dětských přání, dospělí zůstávají v pozadí. Mají sice společnou ložnici, ale postrádají prostor, kde by se mohli věnovat jen jeden druhému,“ píše se v knize Když vylétnou děti z hnízda. Jak to změnit?
Jak si uchovat pevný vztah, i když máte děti
- Spokojený rodič = spokojené dítě. Těžko vtisknete potomkům správný vzor do budoucího života, když uvidí, že maminka s tatínkem žijí jen jako kamarádi a láska mezi nimi se vytrácí. Musíte najít balanc a nebát se partnera před dítětem obejmout nebo mu dát pusu.
- Udělat si jednou za měsíc čas jen sami pro sebe není nic těžkého. Výsledky budou obrovské. Možná nemáte po ruce hlídací babičku. Dá se to ale vyřešit chůvou, přespáním u kamaráda nebo si zkrátka vezmete půlden volna ve chvíli, kdy je dítě ve školce.
- Povídejte si. Na začátku vztahu jste pravděpodobně sdíleli vzpomínky, pocity i plány. To je nutné si udržet, i kdyby jen deset minut denně. V těchto chvílích se vyhnětete řečem o dětech, soustřeďte se jeden na druhého.
- Buďte spolu a zajímejte se o sebe. Ptejte se, jak se měl ten druhý v práci, nebo se společně smějte u seriálu. Jak vysvětluje John Gottman v knize The Seven Principles for Making Marriage Work, páry, které jsou současně přáteli, mají „vzájemný respekt a radost ze společnosti toho druhého. Mají tendenci se důvěrně znát – dobře se orientují v tom, co se jim líbí, nelíbí, osobnostních zvláštnostech, nadějích a snech. Mají k sobě trvalý respekt a tuto náklonnost vyjadřují nejen ve velkém, ale i v malých věcech každý den.“ I na tom je třeba pracovat.