Článek
Nemusíme spolu vždy souhlasit, stačí, když se budeme respektovat. Tak zrovna tenhle smířlivý názor v mnoha rodinách často neplatí. Odlišné politické názory mohou rozdělit nejen páry, ale i celé rodiny. Často jde o generačně rozdílný pohled na věc, ale samozřejmě i sociální či osobnostní. Rozhodují prožité zkušenosti, vzdělání nebo i takový prostý fakt, že někdo ztratí práci či se mu v životě zkrátka zrovna nedaří.
Každý z nás vnímá svět kolem trochu odlišně, má jiná přání i představy o jeho ideálním uspořádání a ty si v diskuzi samozřejmě hájí. Někdy až tak razantně, že mu to kazí vztahy s nejbližšími, což je pak už větší problém. Nebo se dá na vše jen povznést a mávnout nad tím rukou? A může vůbec fungovat vztah, když jsme v zásadních věcech naprosto rozdílní?
Jeden vpravo, druhý vlevo…
„Aby partnerství fungovalo dlouhodobě, je třeba, aby oba partneři měli podobné nebo shodné hodnoty, priority a vize. A to obnáší i podobné názory na život, životní prostředí či budoucnost planety a lidstva,“ vysvětluje psycholožka Umay Wolf z portálu Terapie.cz. Když tomu tak není, mohou vznikat konflikty. „Je důležité, abychom se svým světonázorem byli akceptováni druhými, rodinou a především partnerem,“ říká Umay Wolf. Člověk, který se cítí svým okolím nepochopený, a navíc je třeba ještě v menšině, může začít kolem sebe o to víc „kopat“ a snažit se na svou stranu strhnout ostatní. A pokud se mu to nedaří, cítí se frustrovaný, osamocený a nešťastný. Z těchto pocitů nikdy nevzniká nic dobrého.
Proč se raději neshodneme?
„Čím více jsou názory rigidní a ‚fanatické‘, tím hůře se hledá kompromis,“ upozorňuje psycholožka. A připomíná, že lépe komunikují lidé, kteří mají obecnější světonázor a jde jim více o hodnoty a principy než o konkrétní „pravdy“. Takoví lidé jsou více otevření ke kompromisům a komunikaci i o jiných názorech a možnostech. S tím souvisí i nebát se říci svůj názor a zároveň přijmout názor druhého. Pak se klidně můžete i pohádat, ovšem bez toho, aniž byste se úplně znepřátelili.
Ostatně i v hádce o politice platí, že když máte dotyčného rádi a vážíte si jej, ani odlišné politické názory vás nerozdělí. „Dovedu si představit, že v jedné rodině každý z partnerů volí jinou politickou stranu a oba jsou s tím v pohodě,“ soudí Wolf. Pokud tedy nestojí na zcela odlišných stranách politického spektra, tam už by to mohl být v důsledku problém, který se promítne i do dalších rovin života.
Rozum a sebevědomí
Pokud se jakýmkoli hádkám na politická témata chcete doma vyhnout nebo je vést alespoň konstruktivně, mějte na paměti, že je dobré si rozmyslet, s jakým záměrem debatu vedete. Chcete druhého přesvědčit o své pravdě, nebo si jen vytříbit názory? Toužíte se s druhým shodnout nebo jste v pohodě s tím, že každý to vidíte jinak? „Mít tu odvahu a pokoru začít hledat jiné cesty v komunikaci, když ty dosavadní nikam nevedou, vyžaduje notnou dávku sebevědomí, sebeuvědomění,“ upozorňuje Wolf.
Je tedy obecně dobré reflektovat si, zda se snažíte při debatě zapůsobit svými znalostmi a moudrostmi, nebo za každou cenu přesvědčit a ubít argumenty protistranu. Diskuze má vést ke vzájemnému obohacení. „Je vhodné si uvědomit, že každý člověk má své osobní zkušenosti, které ho v životě formovaly do podoby, v jaké se právě nachází, a že je jimi ovlivněn,“ připomíná psycholožka.