Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
„Manželství s rozvedeným mužem se dá v jedné věci srovnat s pěstounskou péčí,“ říká psycholožka Hana Formánková. „Tak jako nevyzmizíkujete ze života expartnerovu ženu, zvlášť když s ní má děti, pěstouni zase nemohou ignorovat pokrevní rodiče svěřených dětí. Prostě tu expartneři i exrodiče jsou, fyzicky i mentálně, a mají svoje práva a nároky bez ohledu na to, jak nám připadají příšerní.“
Rozvod rovná se odcizení, zklamání. Někde se dohodnou v klidu, ale častěji probíhá nehezky. Do druhého vztahu si pak dotyčný muž nese určitá vnitřní poranění a podezíravost. A druhá žena tak musí počítat mimo jiné i s rolí „léčitelky důvěry a duše“, upozorňuje odbornice.
Zatímco první ženy mívají pocit, že muž neplatí dost, druhé si naopak myslí, že bejvalky expartnera zneužívají…
Nálepkování
Manželství očima druhých žen je i vděčné literární téma. Vrhla se na něj třeba australská autorka Jo Abi. V knize Jak randit s tátou (How to Date a Dad) zúročuje vlastní zkušenost z role „té druhé“. Mimo jiné upozorňuje, že ani ty nejlepší úmysly ze strany druhé ženy nestačí, aby ji ochránily před řadou kalamitních situací.
Hned prvním testem její odolnosti je onálepkování. Jo Abi říká, že druhá partnerka například řeší, že rodiče s rozvodem syna nesouhlasili a postavili se na stranu první snachy. Stejně tak jsou ke své první švagrové loajální i jeho sourozenci. V opačném případě, kdy první ženu všichni nesnášeli, je zase druhá manželka podrobena sledování, jestli se „té krávě“ nepodobá. Muži jsou přece hloupí a vybírají si pořád stejné typy…
Zlodějka manželů
Zásadní je načasování. Potkala druhá žena budoucího manžela nějaký ten pátek po jeho rozvodu? V pořádku. Začali si něco v době, kdy byl papírově stále ještě zadaný a s bývalou ženou měl už jen formální vztah? I když bylo jeho první manželství mrtvé nebo opravdu průšvih, stejně má druhá žena image zlodějky manželů.
„Tu jsem setřásala skoro deset let a někdy to dost bolelo,“ říká Irena. Ve třiatřiceti letech se provdala za muže, kterému choť nasadila parohy jako první. Krizi měli aspoň tři roky, pak už spolu půl roku vůbec nebydleli. Ale v momentě, kdy se žena domákla, že její manžel někoho má, najednou začala takzvaně bojovat o vztah.
„Dělala neskutečné scény a komplikovala rozvod. V tomhle panuje pořád ještě dvojí morálka,“ vzpomíná Irena na hodně nepříjemné období. „Žena je lynčována jako mrcha, jako by byl muž nesvéprávný chlapeček, kterého do nového vztahu vmanipulovala v bezvědomí.“ Naopak rodiče a přátelé druhé ženy mohou mít výhrady, že měla na víc než na „olízaný vdolek“ s dětmi.

Děti často nesnášejí druhé manželky svých tatínků – a někdy jim to vydrží dlouhá léta.Foto: PeopleImages.com - Yuri A, Shutterstock.com
Děti a finance
Největší výzvu pro druhou ženu představuje podle Jo Abi i Hany Formánkové naučit se, jak být dobrá nevlastní máma. „Tato disciplína je náročná pro všechny zúčastněné: pro druhou ženu, pro exmanželku – matku dětí, děti i muže, který je otec, ale měl by v tuto chvíli stát na straně druhé ženy. Kdo tvrdí, že do této role vklouznul hladce, nemluví pravdu,“ říká psycholožka.
A pak jsou tu pochopitelně peníze. „Druhá žena musí přijmout, že se partner – pokud má děti – o peníze nebude nikdy dělit jen s ní. A i když si druhá choť na začátku říkala, že s tím nemá problém, naopak by si muže, který kašle na děti z prvního vztahu, nevážila, časem se jí ten finanční odtok může začít zajídat. Zatímco první ženy mívají pocit, že muž neplatí dost, druhé si naopak myslí, že bejvalky expartnera zneužívají,“ popisuje častý vývoj událostí psycholožka.
Počítejte s obdobím dešťů
Příkladů, kdy druhé ženě nemohlo okolí přijít na jméno, a přesto spolu „nová“ dvojice vydržela spokojeně až do smrti, je ale pořád docela dost. Jak se jim to povedlo? „Druhá žena prostě musí mít realistická očekávání,“ říká psycholožka. Nechtít změny trhem, hned, rychle, ale postupovat po malých krocích. Herec, humorista a spisovatel Miroslav Horníček napsal: „Co že je dobré manželství? Když ti dva po letech dovedou prožít týden vytrvalého deště v hotelovém pokoji a sedmého dne z něj vyjdou oba živí.“ Druhá žena užije takových dešťů spousty.
Myslete na Camillu
Když je nejhůř, vzpomeňte si na druhou manželku britského krále Karla III. Jen málo známých žen čelilo po léta takové nenávisti veřejnosti i médií a odmítavosti partnerovy rodiny jako dnešní královna Camilla. Ustála to, získala lásku svého života a nakonec obrátila královské příbuzenstvo i veřejnost na svou stranu.