Článek
Naučit děti pravidlům slušného chování představuje obrovskou investici do jejich budoucnosti. Takzvané dobré způsoby nejsou jen otázkou etikety, ale také klíčem k budování zdravých vztahů s vrstevníky i autoritami (pedagogové ve školce a škole a další dospělí), sebedůvěry a také učení respektu vůči ostatním.
Děti, které si brzy osvojí zásady slušnosti a zdvořilosti, se lépe začleňují do kolektivu, jsou okolím vnímány pozitivněji a získané dovednosti jim pomohou uspět v osobním a později i profesním životě. Právě rodiče hrají zcela zásadní roli, na nich je, aby šli potomkům příkladem a trpělivým a důsledným vedením tyto návyky u svých ratolestí rozvíjeli. Jak začít krok za krokem už u těch nejmladších?
1. Kouzelná slovíčka prosím a děkuji
Děti by měly vědět, že je slušné říci „prosím“, když něco žádají, a „děkuji,“ když něco dostanou. A to nejen dárek nebo novou hračku, ale také když jim někdo složí kompliment nebo nabídne pomoc. Jak známo, děti se učí nápodobou, takže zde je důležité jít příkladem, jelikož dítko je obvykle zrcadlem svých rodičů. I vy sami proto proste a děkujte, když od svých potomků něco chcete nebo vám s něčím pomohou.
2. Umět počkat, než na mě přijde řada
Pomozte potomkům pochopit, že je vždy důležité počkat, než na ně přijde řada, například na hřišti ve frontě na houpačku nebo v případě, že někdo jiný zrovna hovoří. Učte je, že se nikomu neskáče do řeči a někdy je zkrátka nutné trpělivě počkat na svou příležitost.
3. Říkat „s dovolením“
Fráze „s dovolením“ je velmi důležitým projevem zdvořilosti a respektu vůči ostatním. Tato dvě slova pomáhají velmi kultivovat mezilidské vztahy, ale také ukazují, že si uvědomujeme osobní prostor a potřeby druhých. Vysvětlete dětem, že tak dávají najevo svou ohleduplnost – například, když někomu vstoupí do hovoru nebo kolem něj potřebují projít v úzkém prostoru.
4. Žádné komentáře ke vzhledu ostatních
Děti by měly být vedeny k tomu, aby nekomentovaly fyzický vzhled druhých lidí. Věřte, že je to zásada, která dokáže zabránit mnoha trapným okamžikům i zraňujícím situacím. Vysvětlete jim, jak je důležitá empatie a že jejich poznámky, i když třeba nejsou myšleny zle, mohou druhé osoby zranit, urazit nebo uvést do rozpaků.
5. Odpovídat na pozdrav
Veďte děti k tomu, aby věděly, že je slušné odpovědět, když je někdo pozdraví, a to i v případě, že dotyčného neznají (soused, kolegové rodičů apod.), že pozdrav je projevem zdvořilosti a respektu, kterým ukazujeme, že si druhého všímáme a vážíme si jeho přítomnosti. Vysvětlete jim, že pozdrav i odpověď na pozdrav jsou jako úsměv, udělají ostatním radost a pomáhají vytvořit přátelskou atmosféru.
6. Klepat na zavřené dveře
Zavřené dveře symbolizují soukromí a osobní prostor, ať už jde o pokoj sourozence, domácí koupelnu, nebo kabinet paní učitelky ve škole. Proto je důležité nejprve na dveře zaklepat a počkat na svolení, pak teprve vstoupit dále. Naučte děti chápat hranice soukromí a respektovat je. Vysvětlete jim, že samy by určitě také nechtěly, aby někdo bez varování vtrhl do jejich pokojíčku nebo na toaletu.
7. Dokázat se omluvit
Umění správně se omluvit je důležitá dovednost, která pomáhá rozvíjet jejich empatii i zodpovědnost za vlastní činy. Děti by si měly uvědomovat, že svým chováním mohou druhým ublížit a že omluva, to nejsou jen slova. Je to způsob, jak uznat svou chybu, projevit lítost a ukázat respekt a pochopení k pocitům druhých. Je třeba naučit se nést důsledky svých činů a umět napravit chyby.
8. Vždy používat kapesník
Vštěpujte už nejmladším dětem, jak důležité je mít stále po ruce kapesník. Jeho používání představuje základní hygienický návyk a zároveň se jedná o důležitou zásadu slušného chování. Chrání zdraví ostatních a ukazuje respekt vůči nim. Naučte ratolesti, že použití kapesníku je hygieničtější než posmrkávání, otírání nosu nebo úst rukávem, či dokonce přímo rukou, což je chování, které může u ostatních vzbuzovat velmi nepříjemné pocity.