Hlavní obsah

Otužování zlepší dětem imunitu, spánek i náladu. Začněte už od miminka. A uberte vrstvu oblečení!

Foto: PH888, Shutterstock.com

Foto: PH888, Shutterstock.com

Jak prožít zimní měsíce bez věčných rýmiček a opakovaných respiračních infekcí? Jednou z cest, jak posílit dětskou imunitu a zvýšit jejich odolnost vůči bacilům, je otužování. Nemusíte samozřejmě kojence sprchovat ledovou vodou nebo poslat batole jen v tričku ven na mráz. Jděte na to pozvolna, bezpečně a nenásilně, výsledky vás možná překvapí.

Článek

Otužování by nemělo být nahodilým nápadem, ideální je, když se stane každodenní rutinou a životním stylem. Pravidelný kontakt s chladem může podpořit odolnost organismu a pomoci dětem lépe zvládat běžné nachlazení či sezonní virové infekce. S tímto procesem můžete začít v podstatě odmalička, prostřednictvím pravidelného pobytu venku nebo postupného zvykání si na nižší teplotu vody při koupání.

Co je otužování?

Otužování spouští v lidském organismu celou řadu chemických procesů, při nichž tělo reaguje zvýšenou produkcí leukocytů (bílých krvinek) a cytokinů (bílkovin), které se podílejí na přirozené obranyschopnosti, tedy imunitě. Veškeré tyto procesy přispívají k posílení imunitního systému a spouštění obranyschopných reakcí.

Jděte příkladem

„U nejmenších dětí se jedná spíše o ‚vklouznutí‘ do určitého způsobu života. Váš životní styl vaše potomky rozhodně ovlivní. Pokud i vy jako rodiče dodržujete základní principy otužování, máte vyhráno. Bez pravidelnosti a důslednosti nelze ale výsledku dosáhnout. A také dbejte na postupné zvyšování náročnosti otužovacích procedur,“ vysvětluje Štěpánka Štrougalová, instruktorka dětského plavání a majitelka plaveckého centra Juklík.

Každý den ven

Pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu je naprostým základem. Jak dlouho pobývat venku? Odborníci doporučují strávit pohybem na čerstvém vzduchu minimálně tři hodiny denně, vždy je ale samozřejmě třeba přihlédnout k věku dítěte. „Obecně je pediatry schvalovaná vycházka do teploty -5 ° C, pro děti starší tří měsíců není problém ani -10 ° C, kdy v kočárku s hlubokou korbou dokážete teplo udržet. Plánujte proto výlety za každého počasí,“ uvádí Štěpánka Štrougalová.

Foto: Alliance Images, Shutterstock.com

Na procházku na čerstvém vzduchu vyrazte s dětmi za každého počasíFoto: Alliance Images, Shutterstock.com

Nepřehánějte to s oblečením

Nebalte ratolesti do huňatých svetrů, beranic a péřových bund hned, jakmile teploty venku klesnou pod deset stupňů. Rychle se pak zapotí a snadněji prochladnou. Děti oblékejte stejně jako sami sebe a vrstvěte. „U větších dětí je dokonce lepší dávat o jednu vrstvu méně – žádné dítě totiž jen tak v klidu nechodí, ale pobíhá, poskakuje, a i tím si vytváří teplo. Miminkům, která pouze leží, jednu vrstvu přidejte, a u novorozenců mějte vždy v pohotovosti čepičku. Pokud teploměr ukazuje stále ještě plusové, ale již jednomístné hodnoty, nesahejte hned po zimních bundách a zateplených kalhotách,“ říká Štěpánka Štrougalová.

Doma stáhněte topení a větrejte

Hlídejte si, abyste neměli doma zbytečně přetopeno. Přes den se snažte v místnostech udržovat teplotu mezi 20 až 22 °C, na spaní je ideální teplota zhruba 18 °C. Děťátko může klidně usínat v teplých peřinách, když ale usne, stáhněte nebo vypněte topení v pokoji a vyvětrejte. „Nebo můžete nechat otevřené dveře do dětského pokojíčku a otevřít okno v jiné místnosti. A pokud můžete načasovat spínače na topení, využívejte spuštění topení v časných ranních hodinách, aby se dítě probudilo do teplejší místnosti,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová.

Víte, co je vzduchová lázeň?

Pod tímto označením nehledejte žádnou vědu, vzdušná nebo vzduchová koupel se může stát každodenním večerním rituálem, při kterém se děti otužují zcela přirozeně. Před večerním koupáním je nechejte, ať se svléknou do naha či spodního prádla a mohou třeba uklízet hračky. Vzduchem můžete otužovat i miminka, když je necháte při přebalování pět minut nahatá při pokojové teplotě, mezitím, co se mazlíte.

Foto: LightField Studios, Shutterstock.com

Při mazlení a přebalování nechte miminko pět až deset minut nahaté, otuží se zcela přirozeněFoto: LightField Studios, Shutterstock.com

Jak na otužování vodou

Začněte v příjemně vyhřáté koupelně. Dětem starším dvou měsíců můžete po týdnu snížit teplotu vody o půl stupně, postupem času až na 34 °C, děti starší dvou let můžete na konci koupání osprchovat chladnější vodou. Ale určitě není třeba hned ledovou! Otužovat děti můžete i tím, že po koupeli nebo sprše rychle osprchujete chodidla i lýtka chladnější vodou.

Zajděte s dětmi do sauny

Saunování je vynikajícím prostředkem k posílení odolnosti organismu vůči infekcím, také ale zlepšuje náladu a pozitivně působí na nervový systém. Pomáhá rovněž při alergiích a přispívá ke kvalitnějšímu spánku. Prohřívání v sauně je příjemným doplňkem při otužování a je vhodné si saunu dopřát alespoň jednou týdně.

Saunovat se můžete již s kojenci a batolaty, samozřejmě za dodržení specifických podmínek. Je třeba přizpůsobit teplotu sauny, která by měla být kolem 70 °C a pobyt v sauně by měl být kratší, než jsme zvyklí my, dospělí. Po prohřátí je důležité ochlazení, dítko osprchujte vlažnou vodou, zabalte do suché osušky a minimálně 15 minut společně odpočívejte, než vyrazíte na další saunovací „kolečko“ (tato kolečka jsou ideální dvě až tři).

Čím ještě prospějete dětské imunitě?

  • pokud vám dítko tvrdí, že mu není zima, nenuťte ho vrstvit na sebe další mikiny nebo termo trička, základem je teplé a suché obutí
  • ani v zimě se neobávejte plavání, jde o přirozenou formu otužování, jen dopřejte dítěti dostatek času na aklimatizaci po pobytu v bazénu, než se vydáte ven
  • v dětském jídelníčku by se měly často objevovat ryby, obsahují totiž omega-3 mastné kyseliny, které podporují imunitní reakce a dále dostatek bílkovin nezbytných pro tvorbu protilátek (maso, vejce, luštěniny a ořechy)
  • hlídejte, aby děti dostatečně spaly, novorozenci potřebují až 18 hodin spánku, batolata 12 až 13 hodin, předškolní děti pak 10 hodin
  • dbejte na to, aby měly děti v každodenním jídelníčku dostatek zeleniny a ovoce, vyzkoušet můžete též kompoty, sušené ovoce (bez přidaného cukru) nebo lisované zelenino-ovocné šťávy

Načítám