Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Být nachlazený a mít rýmu znamená nepříjemnost i pro dospělého. A u malých dětí je to ještě horší. Situaci snášejí mnohem hůř, protože si nedokážou ulevit smrkáním, a také jim víc hrozí zánět dutin, zánět středního ucha a podobně. Proto je výhoda, když se dítě naučí smrkat co nejdřív. Jak na to?
Kdy začít s nácvikem smrkání?
S prvními pokusy o nácvik smrkání můžete začít asi v osmi až deseti měsících, kdy má kojenec snahu opakovat vše, co kolem sebe vidí, a už má i potřebné psychomotorické dovednosti. Ovšem neznamená to, že to hned zvládne – jsou děti, které smrkání nezvládají ani ve školce. Proto se nesnažte nic uspěchat a také dodržujte zásadní radu: S nácvikem začněte, jen když je dítě zdravé a v dobrém rozmaru!
Jak naučit dítě smrkat? Hrou a s úsměvem
Nácvik nikdy vyžadujte pod tlakem, vždy se k němu vraťte jen v pohodové chvíli a berte ho jako zábavnou hru. Jen tak bude děti bavit a budou ochotné to zkoušet. Jak na to?
- Nácvik začněte hrou na zvířátka: Napodobujte spolu, jak funí ježek nebo troubí slon. Dítě si osvojí vyfukování nosem – a to už jste na dobré cestě.
- Nacvičovat lze i s pomocí dechových nástrojů: Například zobcovou flétnu nebo píšťalku lze rozeznít nejen ústy, ale právě i nosem. A je to velká legrace.
- Děti rády dýchají na sklo a do orosené části malují prstem: Tak proč nevyzkoušet zadýchat sklo i nosem… Zrcadlo v koupelně nebo okno v kuchyni představuje dobrou výukovou plochu.
- Chodíte s dětmi plavat? Pak máte skoro vyhráno. „Vodní prostředí je velký pomocník, protože při kurzu plavání malých dětí je dýchání do vody součástí základních plaveckých dovedností. Pro malé děti je třeba vhodný i nácvik foukání do předmětů, které leží na hladině. A to lze cvičit i doma. Jde o trénink vydechování nosem, který se dobře uplatní při smrkání,“ říká Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, která je zkušenou maminkou čtyř dětí.
- Foukání nosem nacvičujte i na suchu: Můžete naproti sobě sedět u stolu a přefukovat přes něj kousek papíru, pingpongový míček nebo peříčko.
- Nácvik foukání nosem do bublifuku: Je vhodný pro větší děti, venku zkuste sfouknout třeba i odkvetlou pampelišku.
- Vyzkoušejte „zakázané ovoce“: Většina dětí ráda sfoukne svíčku – byť tedy nosem, protože jinak mají zakázáno se k ní přibližovat. Vždy hlídejte, aby si u toho neublížily!
Co je cílem nácviku?
Výsledkem výše popsaných aktivit by mělo být to, že si dítě bude umět podržet jednu nosní dírku a lehce foukat tou druhou. To je totiž postup správného smrkání: kdyby během rýmy dítě vyfukovalo oběma dírkami najednou, navíc příliš silně, mohly by mu zalehnout uši, což je nepříjemné, až bolestivé, a to by jej mohlo od smrkání odradit.
Co dělat, když rýma přijde
Naučit děti smrkat je sice zásadní, ale nepodceňujte ani výběr kapesníků a péči o nos, když rýma opravdu přijde. Mažte ho a ošetřujte, protože odřený a bolavý nos děti od smrkání odradí. Pokud se samy nevysmrkají, můžete výtok z nosu odsávat.
Samozřejmě lze ulevit i jinak. „Nosní dutinu lze zvlhčovat izotonickými solnými roztoky - mořskou vodou, Vincentkou nebo fyziologickým roztokem. Při pocitu ucpaného nosu použijte hypertonický solný roztok vhodný pro věk dítěte a v případě, že toto nestačí a dítě nemůže spát nebo jíst, přidejte nosní kapky, které sníží otok nosní sliznice,“ radí praktická lékařka pro děti a dorost Romana Benešová z Prahy 8. Odhlenění můžete podpořit inhalacemi.
Kdy jít s rýmou k lékaři? Má-li rýma žlutozelenou barvu, což znamená bakteriální infekci, a trvá déle než týden, jděte k lékaři, který zváží nasazení kapek s lokálním antibiotikem.