Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Podle Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost má u nás problémy s váhou asi 26 % dětí a mladistvých. Obézních je 16 % dětí a mladistvých mezi 5 a 17 lety a alarmující je fakt, že většina z nich zůstává obézní i v dospělosti a již od dětství si zadělává na vážné metabolické komplikace a další zdravotní problémy. Výraznější potíže mají chlapci, zejména mezi 11 a 13 lety, mezi jedenáctiletými trpí buď nadváhou nebo obezitou přes 38 % jedinců. U dívek ve věku 13 let spadá do kategorie nadváhy či obezity téměř 32 %.
Nadváha škodí dětskému srdci, kloubům i imunitě
„Nadváha či obezita nejsou pouze estetický problém, ale závažný zdravotní rizikový faktor, který významně zvyšuje pravděpodobnost vzniku chronických onemocnění, jako jsou diabetes 2. typu, kardiovaskulární choroby nebo některé druhy rakoviny. Alarmující nárůst obezity u dětí zvyšuje pravděpodobnost zdravotních komplikací v dospělosti,“ popisuje lékařka Dita Pichlerová z Centra léčby obezity Interní kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol.
Obezita znamená rovněž enormní zatížení kloubů, což s sebou přináší nejrůznější ortopedické problémy, obézní děti více trpí například respiračními infekty nebo se u nich častěji vyskytuje astma.
Příčiny? Genetika, lenost, fastfood i limonády
Mezi hlavní příčiny dětské obezity patří, kromě vrozených genetických predispozic, i další faktory, jako je konzumace jídel s vysokou energetickou hodnotou, nedostatek dobrých příkladů a vzorů v rodině i ve škole a celkově málo aktivní životní styl a každodenní režim bez pravidelného pohybu a sportu.
„U dětí se často jedná o takzvanou alimentární obezitu, která je způsobena nadměrným příjmem potravy a nedostatkem fyzické aktivity. To znamená, že energetický příjem převyšuje energetický výdej,“ vysvětluje Tomáš Ulč z nutriční poradny EUC Kliniky Plzeň a dodává: „Příčinou vzniku nadváhy ale mohou být i například hormonální obtíže, které mohou souviset s obdobím dospívání. Dále metabolické poruchy, jako je třeba snížená funkce štítné žlázy, ale i psychické potíže, související třeba s nevhodným prostředím, ve kterém dítě vyrůstá.“

Nadváha a obezita jsou závažným rizikovým faktorem, který významně zvyšuje pravděpodobnost vzniku onemocnění, jako je cukrovka a kardiovaskulární nemociFoto: Roman Chazov, Shutterstock.com
Má dítě nadváhu, nebo je už dokonce obézní?
„V první řadě je třeba říct, že u dětí se k posouzení tělesné hmotnosti používají jiné metodiky než u dospělých. Přiměřenost tělesné hmotnosti, výšky i BMI (body mass index) se určuje vzhledem k věku a pohlaví pomocí tzv. růstových percentilových grafů. Alarmující je, pokud dítě z pohledu BMI přesáhne 90. percentil (což značí nadváhu), nebo dokonce 97. percentil (to již hovoříme o obezitě) anebo dojde k výraznému odchýlení se od dlouhodobého trendu ve vývoji tělesné hmotnosti,“ říká Karolína Hlavatá, výživová terapeutka z kliniky Health+.
„Vývoj dítěte, včetně jeho váhy, by měl každý rodič pečlivě sledovat. Pomocí tabulek a kalkulátorů pro BMI (jsou dostupné volně na internetu) si může každý orientačně spočítat, do jaké ‚váhové‘ kategorie jeho potomek spadá – záleží samozřejmě na věku a pohlaví dítěte, jeho svalové hmotě, na množství tukové tkáně,“ uvádí farmaceutka Hana Chudobová z rodinné lékárny Vitalpoint.cz.
Konečné vyhodnocení indexu ale vždy provádí pouze dětský lékař nebo nutriční specialista, který je schopen odborně vyhodnotit a posoudit také další parametry. V případě dětí je vždy stěžejní určit i zastoupení tělesného tuku v organismu, což se provádí pomocí tzv. bioimpedanční analýzy, což je neinvazivní metoda, která prostřednictvím speciálního přístroje za pomoci elektrického proudu změří množství tukové tkáně a svalové hmoty v těle.
Kdy je třeba problém s hmotností řešit
U dítěte, které má problémy s hmotností, je dobré sledovat některé signály, které mohou varovat, že z tloušťky „nevyroste“ a jde o chronický problém. Patří sem: stabilně rostoucí hmotnost (navzdory pokusům změnit stravování a životní styl), výraznější nárůst hmotnosti během období puberty, duševní a emocionální potíže – úzkosti, narušená sebedůvěra kvůli své nadváze či obezitě - a zdravotní komplikace, jako jsou vysoký krevní tlak, dušnost nebo zvýšená hladina cholesterolu v krvi.
„Rodič by měl mít obavy, pokud se nadváha nebo obezita zhoršuje. Varovným znamením je, pokud má dítě zdravotní problémy, jako je spánková apnoe nebo bolesti kloubů, stejně jako psychické potíže a deprese. Pokud je patrné, že chybí dostatek pohybu a stravovací návyky jsou špatné, je to určitě důvod k zamyšlení,“ uvádí Barbara Bažantová, odborná konzultantka Benu lékáren, které se v rámci podpory zdravého pohybu, jako prevence dětské nadváhy a obezity, staly partnerem projektu Stezka Českem.