Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Obezita domácích mazlíčků je rostoucí problém, který významně ovlivňuje zdraví a kvalitu života zvířat. Podle studií se obezita vyskytuje u přibližně 25 až 50 % psů a koček na celém světě. Zvíře má při obezitě nadměrné množství tělesného tuku, který ho ohrožuje na zdraví a velmi často i na životě.
Příčiny obezity u mazlíčků
Jednou z hlavních příčin obezity je nevhodná strava. Překrmování, nabízení nadměrného množství pamlsků nebo lidského jídla vede k nadměrnému příjmu kalorií. K tomu se přidává časté podávání volně dostupného krmiva, které zvířata konzumují bez ohledu na potřebu. Nedostatek pohybu je dalším klíčovým faktorem, protože náš moderní životní styl snižuje příležitosti našich mazlíčků k fyzické aktivitě.
Genetické predispozice hrají také významnou roli. Některá plemena, například labradoři, baseti nebo jezevčíci, mají větší sklon k nadváze. Tento problém roste s věkem, protože starší mazlíčci mají tendenci být méně aktivní a jejich metabolismus zpomaluje. Hormonální faktory, jako je kastrace nebo zdravotní problémy, například hypotyreóza (snížená funkce štítné žlázy), mohou rovněž přispívat ke vzniku obezity.
Jak poznat obezitu
Poznat u svého miláčka obezitu nebývá pro majitele snadné. Vidíme totiž své mazlíčky jako „spokojené jedlíky“ a nechceme si připouštět, že by mohli mít kvůli naší péči problém. „Pokud si nejste jisti, zda váš mazlíček trpí obezitou, měli byste ho nechat vyšetřit veterinářem. Ten může určit jeho ideální tělesnou hmotnost podle plemene, věku a velikosti,“ radí Martin Pučálka, odborník na výživu psů a majitel firmy Krmiva Pučálka. Veterinář zároveň zná anamnézu vašeho mazlíčka, a může tak lépe určit vhodnou léčbu a úpravu stravy. „Dalším znakem obezity může být ztráta viditelných kontur těla– například pokud není vidět tvar pasu nebo pokud jsou žebra pod vrstvou tuku jen těžko hmatatelná. Obezita a nadváha způsobí také nechuť k pohybu a častější zadýchávání se,“ říká odborník.
Důsledky obezity u psů a koček
Obezita má závažné zdravotní důsledky. U psů i koček se zvyšuje riziko vzniku cukrovky, artritidy, srdečních chorob, dýchacích potíží a dalších chronických onemocnění. Například obézní kočky jsou mnohem náchylnější k diabetu typu II, zatímco u psů nadváha zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních chorob. Nadváha rovněž přetěžuje klouby a může vést k bolestivé artritidě, která omezuje pohyblivost zvířete a tím přispívá k dalšímu nárustu hmotnosti.
Studie ukazují, že obézní mazlíčci mají kratší délku života. Psi s nadváhou mohou žít až o dva roky méně než jejich štíhlejší protějšky. Obezita také zhoršuje kvalitu života, protože omezuje schopnost zvířat se pohybovat, snižuje jejich energii a může vést i k poruchám chování v důsledku fyzického diskomfortu.
Prevence a léčba
Klíčem prevence i samotné léčby je správné dávkování krmiva (například speciálního nízkokalorického) a dodržování doporučeného denního příjmu kalorií. Majitelé by měli vybírat kvalitní a vyvážené krmivo a omezit podávání pamlsků. Pamlsky by neměly tvořit více než 10 procent denního kalorického příjmu zvířete. Můžete také použít jejich zdravé alternativy, například malé kousky ovoce nebo zeleniny.
- Tip: Při prevenci a léčbě obezity nezapomínejte na pravidelné vážení a sledování hmotnosti.
Také pravidelný pohyb, jako jsou pravidelné procházky, interaktivní hry a použití hraček, které stimulují zvířata k aktivitě, pomáhá udržovat správnou váhu. U starších nebo méně aktivních zvířat lze pohyb přizpůsobit jejich potřebám, například kratšími, ale častějšími procházkami.
V případě, že má mazlíček problém s nadváhou, je důležité konzultovat situaci s veterinářem.