Článek
Je to parťák, člen rodiny, živý tvor. A dá vám spoustu lásky, ale také potřebuje spoustu péče, času, energie i financí. Pořídit si psa není rozhodnutí, které uděláte ze dne na den – už jen proto, že váš život dost zásadně ovlivní na mnoho let. Musíte si být jistí, že se nejedná o rozmar, všichni členové rodiny souhlasí a zároveň se plánují zapojit do péče.
Co promyslet, než si pořídíte psa
Pejsek je roztomilý u kamarádky nebo třeba na ulici, mnohdy si však děti (a někdy ani dospělí) neuvědomují, co všechno to obnáší. „Myslete především na to, že to není věc, kterou lze snadno vrátit nebo odložit. Pes sice udělá dětem obrovskou radost, k jeho pořízení je ale nutné dojít společným rozhodnutím a zvážením celé řady důležitých skutečností,“ upozorňuje Martin Pučálka z české firmy Krmiva Pučálka. Podle něj je dobré si uvědomit, že pes žije 10–15 let a jsou s ním spojené značné náklady na krmivo, vybavení i veterinární péči. Zcela zásadní je se předem pevně dohodnout, kdo bude psa venčit, kam ho můžete dát na hlídání, když pojedete na dovolenou, a podobně. Rozhodně by tedy nemělo jít o spontánní rozhodnutí!
Velkou roli hraje čas
Během rozhodování je třeba zohlednit dokonce dvě časová hlediska:
- Pes se dožívá zhruba 10–15 let, a jsou-li nyní děti školou povinné, za 15 let už možná ani nebudou bydlet doma a veškerá péče zůstane na vás (na druhou stranu vám mazlíček pomůže vyrovnat se se syndromem prázdného hnízda).
- A pak je tu ještě každodenní péče o mazlíčka – i té je třeba věnovat dost času. Pes potřebuje nejen pravidelné procházky a pohyb, ale i hru, krmení, návštěvy u zvěrolékaře...
Váš rodinný diář je už teď nabitý k prasknutí? Pak zvažte, zda dokážete najít každý den hodiny jen pro psa. „Děti by si ho moc přály, ale já si neumím představit, jak bychom to jako rodina zvládali. Máme hodně práce, děti spoustu aktivit, často cestujeme… Pes není hračka a není fér si ho pořídit, když vím, že by se mu nedostalo péče, jakou si zaslouží,“ říká Lenka, maminka dvou školáků.
Velká zkouška nanečisto
Chcete vědět, jestli jste jako rodina na pejska připraveni? Můžete si to ověřit třeba tím, že pohlídáte cizího psa, a ne jedno odpoledne, ale víc dní, případně na sebe vezmete „břemeno“ každodenního venčení pejska od sousedů třeba na dva týdny. Zjistíte, jaké plemeno jste schopni zvládnout, kolik energie a času pes potřebuje, a děti si také udělají představu, co je čeká a že pejsek opravdu není hračka, která se dá vypnout.
Hlídání je skvělý způsob, jak ověřit, že je dobrý nápad pořídit si vlastního pejska. „Soused má malou čivavu a my jsme mu ji dvakrát hlídali, když měl dovolenou. Týden jsme zvládli úplně v pohodě a těžce jsme se s psí kamarádkou loučili. Ověřili jsme si, že je to rozhodně pejsek pro nás, a už máme vlastního,“ sdílí svoje zkušenosti Veronika.
Mít psa přináší množství výhod a benefitů
Kromě toho, že vás vždy radostně vítá, i když jste se jen vrátili z obchodu, tak celou rodinu vede jak k empatii, tak zodpovědnosti. Díky venčení a procházkám máte záruku pravidelného pohybu na čerstvém vzduchu, pejsek je také zdrojem společných zážitků v rámci rodiny i s širším okolím.
Kdo bude hlídat v případě potřeby
Rybičku nebo želvu vám zajde během dovolené nakrmit ochotná sousedka, ale kdo se postará o psa, až poletíte do hotelu, kam psi nesmějí? Jedna možnost je přizpůsobit výběr dovolené a jezdit jen na dog-friendly místa, ale to není vždy řešení. Máte-li v okolí milovníky psů, kteří se sami nabízejí, je to skvělé. Dokonce takové skupiny existují na sociálních sítích, kde je najdete. Jsou tu samozřejmě i různé psí hotely, kde se o mazlíčky starají profesionálové. Nicméně je vše nutné promýšlet a plánovat předem.
Pejsek stojí peníze
Kromě počáteční investice se s pořízením pejska pojí i řada dalších pravidelných nákladů. Pes potřebuje kvalitní krmivo, i zdravé zvíře vyžaduje veterinární péči (mimo jiné očkování) a výbavu (vodítko s obojkem, hračky, pelíšek…). Proto předem zařaďte psa zkusmo do svého rodinného rozpočtu a zjistěte, zda si ho vůbec můžete dovolit.