Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Zatímco v létě vidíme v přírodě volně žijící zvířata téměř na každém kroku, v zimě je potkáme jen velmi zřídka. Některá, jako například ježek, totiž využívají zimní spánek, zatímco jiná rovnou odlétají do teplých krajů. Stále je ale spousta zvířat, která sice nejsou v přírodě v zimě na první pohled vidět, ale přesto zde zimu přečkávají a ocení vaši pomoc. Zkuste jim koupit nebo vyrobit vánoční dárky, které jim pomohou a zároveň také zabaví celou rodinu.
Voda je nezbytná
Voda je dárek, který nic nestojí, ale pro volně žijící zvířata, jako jsou ptáci nebo veverky, je k nezaplacení. Pro živočichy je stejně důležitá jak v létě, tak v zimě, ale na rozdíl od letních měsíců bývá v zimě problém se zamrzáním. Pokud je suchá zima, bývá pro ptáčky a další zvířata obtížné se k vodě dostat. Pro takové případy jim na své zahradě můžete nachystat pítka, která jednou za čas zkontrolujete a doplníte teplou vodou. Nejlepší je podávat vodu v plastových nebo gumových napáječkách, ve kterých zamrzá pomaleji.
Tip: Pozor na sůl! Přestože slaná voda zamrzá mnohem pomaleji než ta sladká, je pro volně žijící živočichy naprosto nevhodná. Můžete ji ale nalít do lahví, které budou plavat na hladině mísy nebo jezírka a svým pohybem zajistí pomalejší zamrznutí hladiny.
Krmítka
Krmítka jak pro ptáčky, tak pro veverky, můžete buď koupit, nebo vyrobit (6 způsobů, jak je vyrobit doma). Vždy je důležité, aby byla při krmení zvířátka v klidu a bezpečí, pokud tedy víte, že se po vaší zahradě prochází například kočky, snažte se krmítko dát na co nejbezpečnější místo mimo jejich dosah. Dávejte pozor také na větší prosklené plochy, jako jsou okna nebo zimní zahrady – ptáčci do nich mohou snadno narazit a zranit se. Krmítka pravidelně kontrolujte a udržujte je v čistotě. Je vhodné je také jednou za čas vydezinfikovat, abyste zamezili případnému šíření nemocí.
Krmítko pro ptáčky přímo ve volné přírodě, například v lese, doma snadno vyrobíte za pomoci semínek, šišky a loje. Stačí semínka v misce smíchat s lojem a vzniklou hmotou obalit šišku, na jejíž konec byl přivázaný provázek. Takovéto krmítko je nejen snadno přenosné a levné, ale také ekologické.
Abyste vytvořili krmítko pro veverku, budete potřebovat dřevěné latě a plexisklo. Z latí udělejte bedýnku tak, aby měla boky zkosené směrem dolů. Plexisklo poslouží jako stříška, stačí ho připevnit na dva panty. Chcete-li předejít krádežím od myší a ptáků, ujistěte se, že plexisklo těsně doléhá k dřevěné části.
Štědrovečerní večeře pro zvířata
Různé druhy zvířat vyžadují různou dietu, které musíte obsah krmítek přizpůsobit. Veverky a ptáčci si rádi pochutnají na slunečnicových semínkách, prosu, ovesných vločkách, pšenici, vlašských a lískových oříšcích, nebo na podzimních bobulích, jako jsou šípky a jeřabiny. Pokud krmítko pravidelně kontrolujete a čistíte, můžete přidat i ovoce a zeleninu – jablko, mrkev, hrušku nebo okurku.
Pokud máte velké zásoby sena, můžete se o něj v lesích podělit se zajíci nebo třeba srnci, kteří nemohou v zimě konzumovat dužnaté ovoce a zeleninu.
Podpora lokálních programů na ochranu zvířat
Někdy je nejlepším „dárkem“ bezpečí a ochrana. Pokud nemáte možnost zvířátkům přichystat vánoční pohoštění, zkuste se obrátit na některou z organizací a programů zaměřených na ochranu volně žijících živočichů ve vašem okolí. Finanční příspěvky, dobrovolnictví nebo jednoduše šíření osvěty o jejich práci může mít na volně žijící tvory velký dopad nejen na Vánoce, ale po celý rok.