Hlavní obsah

Jak pohřbít domácího mazlíčka? Za kremaci utratí majitelé v průměru šest tisíc, s obřadem až deset

Foto: Pixel-Shot, Shutterstock.com

Foto: Pixel-Shot, Shutterstock.com

Když zemře domácí mazlíček, je to smutná událost. Zvlášť pokud jste spolu byli zvyklí žít dlouhá léta a stal se de facto členem rodiny. A právě proto se mnoho lidí rozhodne, že ho nenechá jen „neosobně“ odvézt do kafilerie, ale dopřeje mu něco víc. Jak tedy pohřbít zvíře důstojně a v souladu se zákonem?

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Když se v roce 2003 otevřelo v naší republice první krematorium pro domácí mazlíčky, brali to lidé jako výstřednost. Ovšem léta ukázala, že majitelů, kteří se chtějí se svým zvířátkem rozloučit důstojně a na úrovni, je hodně – a neváhají do toho investovat i tisíce.

Lze pohřbít zvíře na zahradě?

Většina lidí, kteří mají zahradu, pohřbí své mazlíčky právě tam. Je to možné, ale musí to být neškodně a v souladu s platnou legislativou, která stanoví, že musí jít o zvíře, které neuhynulo nebo nebylo utraceno z důvodů výskytu nebo podezření na nebezpečnou nákazu a jde o druh běžně chovaný, nikoli určený ke konzumaci. Nesmí to druh chovaný na konzumaci, tedy prase, kráva, ale ani kůň (toho lze pohřbít jen se souhlasem příslušné veterinární správy a za dodržení předepsaných podmínek), nesmí to být ale ani například opice nebo šelmy. „Neškodným odstraněním se v  tomto případě rozumí zahrabání na místě vhodném z hlediska ochrany zdraví lidí a zvířat a ochrany životního prostředí, a to do hloubky nejméně 80 cm s použitím dezinfekčních prostředků,“ upřesňuje Petr Majer, zástupce tiskového mluvčího Státní veterinární správy.

Jde o značné zmírnění oproti legislativě, která platila do poloviny roku 2023 a skoro vylučovala možnost legálně zvíře pohřbít na vlastním pozemku.

Kremace, obřad a hrob pro zvíře?

Kremace zvířat není výjimečnou záležitostí. „Ročně se jich v ČR konají tisíce, k poslednímu rozloučení v obřadních síních krematorií pak přistoupí zhruba 5 procent těchto klientů. Nejčastěji to jsou majitelé psů, koček a králíků, ale i papoušků, morčat, křečků a podobně,“ říká Ing. Jan Šípek, spolumajitel Krematoria zvířat Praha a Krematoria zvířat Ostrava a předseda Asociace zvířecího pohřebnictví.

Foto: Raphael Ruz, Shutterstock.com

Zájem o zvířecí hřbitovy je stále větší Foto: Raphael Ruz, Shutterstock.com

Kolik stojí kremace a obřad

Zvířátku můžete dopřát i víc než jen kremaci. „Průměrná cena zpopelnění se v našich krematoriích pohybuje okolo 6 000 Kč. Odvíjí se zejména od velikosti zvířátka a také od služeb, které se klient rozhodne využít, a od památečních předmětů, jako jsou ozdobné urny, šperky s popelem či pamětní sklo, kam se popel zatavuje ve sklárně,“ říká Jan Šípek.

Pamětní sklo, tedy například skleněné srdce s vloženou srstí, vyjde bezmála na tisícovku, křišťál se zataveným popelem asi na 2 500 Kč. Za zhruba 650 Kč můžete dostat rámeček s otiskem tlapky zvířete. Luxusní vzpomínkou může být diamant z uhlíku získaného z kremačního popela nebo srsti, jehož cena začíná na 92 tisících.

Pokud stojíte o obřad, připravte si kolem tisícovky, ale bez květin. Při obřadu vám většinou pustí hudbu, a když si to budete přát, promítnou fotky či video s vaším zvířátkem.

Jen pro představu jsme v jednom ze zvířecích krematorií zadali kalkulaci na kremaci mazlíčka o hmotnosti 5 kilogramů, ve které by byl převozní vak, uložení do chladicího boxu, základní urna, rozloučení v obřadní síni bez květin s vyzvednutím zvířete mimo pracovní dobu a následně doručení urny s popelem. Vyšlo by to na skoro 10 000 Kč.

Připlatit si můžete i za video z kremace nebo možnost ji sledovat online, nebo dokonce u ní i být. Za 3 až 5 tisíc navíc si můžete stanovit dobu kremace. Lepší urna vyjde podle velikosti, materiálu a zdobení od zhruba 1 500 Kč.

Pokud byste stáli o místo na zvířecím hřbitově, pak pronájem vyjde v průměru na 8 tisíc na 10 let. Popel zvířete ale můžete klidně rozptýlit i na své zahradě, je považován za bezpečný.

Co je třeba doložit při předání zvířete krematoriu?

V případě, že krematoriu předáváte pejska, je dobré s sebou mít očkovací průkaz, kde je vidět, že pejsek byl očkován proti vzteklině. Jinak stačí čestné prohlášení, že zvířátko týden před svou smrtí nikoho nezranilo. Ohledání veterinárním lékařem není nutné.

Načítám