Hlavní obsah

Palčivá otázka pro toto léto: Mohou děti pít nealkoholické pivo?

Foto: Zapylaiev Kostiantyn, Shutterstock.com

Foto: Zapylaiev Kostiantyn, Shutterstock.com

Jen málokterý Čech si dokáže léto představit bez dobře vychlazeného piva. Stále populárnější jsou „nealkoholické“ varianty, které se objevují i v rukou dětí. Pořád se jedná ale o pivní nápoj! I proto vznikla kampaň Nechmel děti. O co přesně se jedná?

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Kampaň neziskové organizace Suchej únor Nechmel děti se objevuje opakovaně. Její poslání je jasné – nepodporovat děti v tom, aby pily jakoukoli náhražku alkoholu. Tedy ani nealkoholická piva.

„Rodiče nám často psali, že problém kolem sebe vidí, ale že vlastně nevědí, jak to dětem vysvětlit,“ popisuje vedoucí kampaně Petr Freimann. „Nechmel děti jsme spustili proto, že jsme viděli, jak rodiče svým dětem tento nápoj dávají. Výrobci totiž nereflektují, že je to pivní nápoj a ne limonáda,“ dodává. Což je geniální marketingový krok. Na druhou stranu ale velmi nebezpečný. Mnoho lidí si kvůli tomu ani neuvědomuje, že tam alkohol je obsažený, i když v minimálním množství. Nealkoholická piva mohou podle české legislativy obsahovat až 0,5 % alkoholu.

Nechmel děti se šíří i po sociálních sítích

Na tuto problematiku upozorňuje i mnoho influencerů. Za všechny můžeme zmínit MUDr. Michalu Knězkovou, jejíž profil @mklife_prvni_pomoc_detem sleduje přes 130 tisíc followerů. Zabývá se na něm prevencí dětských úrazů a nemocí. K pití „nealkoholických“ piv napsala: „Pokud svému 20kg dítěti dáte vypít plechovku takového piva, bude mít měřitelnou hladinu alkoholu v těle. Ta ovlivňuje jeho pozornost a může být viníkem úrazu.“

Prevence, která se ukázala jako nutnost

Zajímavé je, že mnoho rodičů dětem kvůli množství cukru odpírá klasické limonády. Z průzkumů organizace Suchej únor ale vyplývá, že ochucená nealkoholická piva nevychází v tomto ohledu o mnoho lépe. Přírodní látky a ovoce jsou nahrazovány aromatizovanými složkami. „K tomu nesmíme zapomenout na negativa ohledně chmelové chuti, která vede k návyku,“ upozorňuje Freimann a dodává: „Z výzkumu, který máme zveřejněný na webových stránkách, vyplývá, že to mnoha lidem nedochází. I proto je nutné na problém neustále upozorňovat.“

Podle dostupných dat poprvé ochutnají děti alkohol ve třinácti letech. Nutné je i dodat, že každé čtvrté dítě se s touto návykovou látkou seznámí právě z rukou rodičů. „Asi 40 % rodičů samo nabídlo alkohol svým dětem ještě před patnáctým rokem života.“

Nabízení nealko piva malým dětem může postupně upevnit jejich postoj, že pití piva je normální. Když jim zachutná a nealko nebude po ruce, sáhnou pravděpodobně po klasickém pivu…
Jana Havlíková, odborná poradkyně

Z vlastních rukou lepší než za zády?

Někdo může argumentovat tím, že je přece lepší nabídnout dítěti alkohol (v jakékoli formě) z pozice rodiče a mít ho pod dohledem, než aby jej ochutnalo za jejich zády. Na to však neexistuje jednotná odpověď ani správný návod. Nejlepší by pochopitelně bylo, kdyby se alkoholu vyhýbalo úplně, i v dospělosti. „Alkohol je neurotoxická látka, jed a je tady legitimizovaný údaj, že má nejhorší společenské a ekonomické dopady,“ upozorňuje odborník.

„Jedním z problémů je, že některá piva, která jsou deklarovaná jako ‚nealkoholická‘, alkohol obsahují. Existuje tedy možnost záměny (ať již nechtěné, či chtěné). Zároveň, i skutečně nealkoholická piva fungují jako nácvik/trénink na piva alkoholická. Kampaň #nechmeldeti pomáhá upozornit na rizika spojená s podáváním ‚alkoholických alternativ‘ dětem, potažmo pomáhá omezit riziko nácviku/tréninku při pití jiných, ač ryze nealkoholických nápojů jako zdravé, bezpečné varianty,“ tvrdí primář Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice Petr Popov.

Anketa

Dáváte dětem pít nealkoholická piva?
Ano, nevidím na tom nic špatného
25,8 %
Ne, nevidím k tomu žádný důvod
74,2 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 3755 čtenářů.

Načítám