Článek
Znáte to, na to nepříjemné se poměrně rychle zapomíná. Koneckonců třeba porod rozhodně není procházka růžovým sadem, mnohdy je to největší fyzická bolest, jakou žena doposud zažila, a přesto to většinou netrvá moc dlouho a už na to nemyslí. A často ji to ani neodradí jít do toho zase.
A stejné je to i s rodičovskými strastmi. Něco zažije opravdu každý rodič. A nic na tom nemění ani fakt, že od ostatních možná slyšíte, že tohle oni se svými dětmi neznají. Už si to nepamatují, nebo prostě lžou.
1. Proplakané noci
Nevyspání a únava minimálně k prvním několika měsícům prostě patří. Každé dítě se budí několikrát za noc, na kojení, kvůli ztracenému dudlíku nebo prostě jen tak pro pomazlení. Některé pláče v noci víc, jiné méně, ale pláčou všechny. A ať si říká, kdo chce, co chce, nejspíš neexistuje maminka, která by na nějaký čas nepřišla o luxus v podobě sedmi osmi hodin spánku v kuse.
Takže pokud vám někdo popisuje, jak jeho miminko spalo v podstatě od narození celou noc a jak nikdy neplakalo víc než minutu, nevěřte mu. Někdo dokonce potřebuje profesionální uspávačku dětí.
2. Vztekání
Opět není dítko, které by to v určitém věku alespoň párkrát nezkusilo. S nadsázkou se dokonce říká, že ratolest, která alespoň jednou neztropila pořádnou vztekací scénu třeba v hračkářství, není z tohoto světa.
Snaha vynutit si něco pořádným řevem je normální vývojové stadium. Kolem třetího roku to přijde na každé dítě a liší se jen míra křiku a výdrž. Souvisí to s temperamentem, s povahou a samozřejmě i s rodičovskou reakcí. I tady platí, že když se někdo holedbá, že se jeho ratolest v životě nevztekala, neříká pravdu. Každý rodič ocení 5 ověřených metod, jak uklidnit vzteklé dítě.

Někdy je to trápení, ale trvá to opravdu jen pár měsícůFoto: fizkes, Shutterstock.com
3. Od plenky k nočníku
Žádný učený z nebe nespadl a platí to i v případě učení na nočník. Samozřejmě se liší to, jak rychle a v jakém věku to dané dítě zvládne, ale nevěřte, že existuje škvrně, které se jednoho dne probudí, maminka mu sundá plenky a ono začne okamžitě chodit na nočník bez jakýchkoli nehod.
Období, kdy s sebou nosíte patery náhradní tepláčky a spodní prádlo a bez vlhčených ubrousků nevyjdete ani vynést odpadky, si jednoduše prožije každý rodič. Je jedno, kdy a jak rychle, zásadní je to zvládnout bez stresu. Víte, že učit na nočník děti mladší 27 měsíců nemá cenu?
4. A proč?
A proč je tráva zelená? A proč sluníčko nesvítí v noci. A proč se tatínek jmenuje Jirka. A proč a proč a proč, pořád dokola. I toto období přichází kolem třetího roku a nutno přiznat, že záplava otázek, na které skutečně není snadné odpovědět, vyčerpá i nejotrlejší rodiče. A jestli vám někdo říká, že takhle „otravné“ jeho dítě rozhodně nebylo, nemá se čím chlubit. Zvídavost a nekončící záplava otázek je totiž standardní stadium, je to známka, že se dítě správně vyvíjí. A kdyby nepřišlo, je to důvod k znepokojení.
A rozhodně to není to jediné, z čeho dospělí občas šílí. I tyhle hry, které baví malé, ale velké už moc ne, čekají každého rodiče.

Nedělejte z nočníku vědu. Není to závod a nakonec se to naučí každýFoto: OndroM, Shutterstock.com
5. Tohle není podle tabulky
Ještě nechodí? Ještě mu nevyrostly zoubky? Ještě nesedí? Pár podobných „nenápadných“ narážek, že zrovna její dítě není podle tabulek a je tak trochu pozadu, si asi čas od času vyslechne každá maminka.
Házejte to za hlavu, protože většina „zkušených“ matek schopnosti svých ratolestí přeceňuje. Navíc všechny tabulky jsou jen orientační a neexistuje předpis, který by říkal, že přesně v tom daném věku má dítě to a to umět.
Každý jsme osobnost, máme své vlastní tempo a samozřejmě to platí i pro děti. Některé chodí v roce, jiné o několik měsíců později, ale co na tom záleží?! Kdyby bylo něco špatně, jistě by vás upozornil pediatr.
Rodičovství mnoho žen doslova pohltí, snaží se být dokonalé a nabudou dojmu, že jen ony vědí, jak to vše dělat správně. A z internetu se pak stane bitevní pole pro válku (ne)dokonalých matek.