Článek
Pokud chcete, můžete retro spotřebiči vybavit kompletně celou kuchyň. Jak těmi velkými (ledničkou počínaje a myčkou konče), tak i drobnými (toastovač, mixér, rychlovarná konvice). Anebo naopak zvolit jeden dva kusy pro oživení.
Hodně, nebo málo?
Nabídka v rámci jednotlivých výrobců sice nebývá tak široká jako v případě vzhledově minimalistických spotřebičů, ale na druhé straně platí, že retro modely se prodávají dlouhodobě – nejde o módní výkřik, ale trvalou oblibu. Navíc se dají použít i do moderně zařízených domácností jako kontrastní prvek, přičemž jsou standardními funkcemi či technologiemi srovnatelné s ostatními spotřebiči.
Hladké i členitější
Retro design v nejširším slova smyslu evokuje dobu minulou. U spotřebičů ho lze prakticky rozdělit do dvou skupin – buď mají výrazně zaoblené rohy a hladké tvary, nebo jsou více či méně rustikálně členité, s prolisy (případně se oboje kombinuje).
„V retro provedení se vyrábí hlavně přístroje dobře viditelné, proto se nejčastěji setkáte právě s kuchyňskými spotřebiči. Typickými retro prvky jsou například výrazně vystupující úchytky či madla, ovládací knoflíky mnohdy v mosazném provedení nebo s mosaznými detaily s patinou či analogové minutky u sporáků a trub pro nastavení doby přípravy pokrmů,“ uvádí Pavel Trka, produktový školitel značky Hotpoint.
Zaměřeno na ledničky
Retro vzhled je u velkých kuchyňských spotřebičů nejzastoupenější kombinovanými chladničkami. Stejně jako jiné moderní ledničky nabízejí řadu funkcí. Setkat se lze například s energeticky úspornými třídami, LED osvětlením, LED displejem, beznámrazovým systémem NoFrost (případně Lowfrost, který významně redukuje tvorbu námrazy), speciálními zásuvkami na zeleninu, ovoce i maso, jež prodlužují životnost potravin a podobně. Mezi vychytávky konkrétních spotřebičů mimo jiné patří snížená hlučnost či širší zásuvky na lahve.
Na čem vařit
Zůstanete u sporáku, nebo plánujete vestavnou troubu a varnou plynovou desku? Doplnit se dají i samostatně stojícími troubami, včetně mikrovlnných. „Retro trouby nebo sporáky se v podstatě vždy ovládají pomocí knoflíků,“ připomíná Alžběta Suchanová, zástupce značky Whirlpool.
Například u varných desek se nabízí integrované elektrické zapalování, extra silný hořák na velké hrnce, samozřejmostí je bezpečnostní plynová pojistka. Objem sporáku či vestavných trub je srovnatelný s jinými produkty dané kategorie (56 či 60 litrů), rovněž nabízejí řadu pečicích programů, můžou být vybavené teleskopickými výsuvy, LED osvětlením, horkovzdušným ohřevem…
Oblíbené rychlovarky
V segmentu malých retro spotřebičů jsou nejvíce k vidění rychlovarky. Komu jde kromě designu také o dobu přípravy, měl by si všimnout rovněž příkonu – jako dobrý průměr se vnímá asi 2000 W, hodně výkonné konvice mají okolo 3000 W. Praktické je i skryté topné těleso nebo středový konektor. Mezi běžné součásti patří bezpečnostní prvky (tepelná pojistka, automatické vypnutí, zvuková a světelná signalizace). A jiné přístroje? I roboty můžou mít planetární systém, mixéry zase program pro přípravu smoothie, toastovače několik funkcí pečení a samozřejmě i rozmrazování. Nejen pro radost dětí si lze ještě pořídit čokoládovou fontánu, hotdogovač či popkornovač.
Nebo byste snad raději zmrzlinovač?