Jak v módě, tak i ve světe designu se styly stále vracejí. Jen každá nová doba si přidá něco svého, takže ani retro nepůsobí přežitě a staromódně, ale naopak svěže, mladistvým dojmem.
Článek
Pod pojem retro styl se obvykle chybně zahrnuje veškerá produkce zpátky od let poválečných až k osmdesátým. Ovšem správně bychom ho měli chápat jen jako roky šedesáté, kdy světem proběhla vlna hippies, uvolněnost a nadšení květinových dětí se promítlo i do designu. Styl se proto vyznačuje lehkostí, vtipem a jistou ironií.
Barvy, tvary a nadšení
Těžko rozeznávat styly z hektické doby druhé poloviny minulého století. Jednotlivé epochy se logicky vždy zčásti překrývají, dá se ale říct, že léta padesátá definuje spíš styl Brusel a na něj navazující pop art. Často se můžete setkat s označením retro i pro 70. a 80. léta, špatně to určitě není, jen je v tomhle případě potřeba pojmenovat epochu.
Důvodů, proč je éra „šedesátek“ mezi designéry i veřejností tak oblíbená, je mnoho, podstatná jsou dvě nesporná fakta – siná výrazovost geometrických tvarů a optimistická barevnost. Retro styl odráží i okouzlení plasty a možnostmi, které tento tvárný materiál nabízí. Svůj podíl má v té době již nezadržitelný nástup výpočetní techniky a s tím i související možnost práce s grafickými programy.
Prostor pro ikony
Uvolnění s sebou přináší vždy spoustu nového, také proto v šedesátých letech vznikla celá řada kultovních nábytkových solitérů, které se pro svou nadčasovost a čistou formu používají dodnes. Jejich kouzlo a úspěch spočívá v tom, že vznikají na základě upřímné radosti z práce a tvorby. Bez složitých úvah o komerčním úspěchu nebo podbízivé líbivosti.
„Předpokladem úspěchu při zařizování interiéru v jakémkoli stylu je zachování co možná největšího počtu souvislostí a autentických prvků. Perfektně stylově vyladěný prostor působí v konečném důsledku harmonicky, ale jestliže se na celkové řešení necítíte, nabízí se možnost moderní interiér oživit jen několika málo stylovými doplňky," radí Petr Hodan ze studia Zaki design.
V kuchyni i obýváku
Nejlépe si s retro stylem vyhrajete v obýváku. Tento reprezentační a společenský prostor poskytuje hodně možností, například v podobě sedačky, subtilního křesla, svítidel či jídelních židlí. Vhodně je můžete doplnit dekorací stěn tapetami s výrazným charakteristickým dekorem nebo neméně nápadnými koberci.
Designové návraty se nevyhýbají ani jinak stroze a technicky zařízené kuchyni. Nejčastěji jsou to drobné elektrospotřebiče či chladničky s charakteristickými vypouklými dveřmi. Uplatnění najdou i obklady stěn, případně dvířka skříněk s typickým grafickým dekorem.
V hlavní roli plast a barva
Retro styl pracuje opravdu hojně s plasty v jejich přiznané podobě. Nenajdete tady nic ve stylu „jakože opravdové“ dřevo nebo kámen. Také tvary jsou jednoduché bez nápadných ozdob. Měkké a oblé hrany, čisté plochy. Retro se vyjadřuje silnými a sytými barvami zpravidla teplých odstínů oranžové, žluté, červené anebo hnědé. Ty vyzařují radost ze života a optimismus.
Našli byste odvahu zařídit byt v retro stylu? Anebo si pořídíte jen několik málo doplňků?