Článek
Postup
01.
Tradiční UHO uvaříte i z bujonové kostky, ale dnes to zkusíme s pravým vývarem. Pro autenticitu můžete použít zadní hovězí, ale nic nezkazíte ani šťavnatějším krkem nebo loupanou plecí.
02.
Maso a očištěnou zeleninu zalijte vodou tak, aby vše bylo ponořené, a spolu se solí a kořením povařte doměkka. V tlakovém hrnci mu stačí něco kolem hodiny, v obyčejném zhruba dvakrát déle.
03.
V hrnci pomalu na másle dozlatova opečte nadrobno pokrájenou cibuli, poprašte moukou, ještě asi minutu opékejte a stáhněte z ohně.
04.
Za stálého míchání po částech přilijte vývar. Pokud by ho bylo málo, dolijte vodou. Omáčku 20 minut povařte a poté propasírujte přes síto nebo jen rozmixujte tyčovým mixérem. Můžete dochutit solí a pepřem nebo lehce dokyselit.
05.
Podávejte s plátky vařeného masa, dušenou rýží a nezbytnou petrželkou. Přidat můžete také proužky červené papriky.
A verdikt? Omáčka, maso i rýže (zvolila jsem basmati) chutnaly podstatně lépe, než jak si je pamatujeme, ale možná to bylo i tím, že jsme tentokrát přesně věděli, z čeho jídlo je. Neurazí, nenadchne, raději si ale dáme jinou z našich tradičních omáček.
Omáčku můžete ochutit na způsob koprovky či křenové omáčky, pozměnit na rajskou nebo přimíchat hořčici, okurky a špek a pochutnat si na znojemské.