Článek
Ne každý si troufne na kompletní zařízení bytu v retro stylu a také ne každému by se takový domov líbil. Někdy ale stačí málo, pár bytových doplňků nebo větší solitér, a interiér rázem získá jiný šmrnc. Na rozdíl od mnoha jiných stylů má svou duši a evokuje vzpomínky na naše předky.
Co je retro?
Na rozdíl od jiných stylů nemá přesně ohraničené mantinely. V segmentu bydlení jde o předměty z doby minulé, nejčastěji se designéři shodují na období od 50. do 80. let minulého století. „Když se řekne retro, já osobně si představím něco pěkného a z pohledu dnešní doby třeba i úsměvného, ale v dobrém smyslu slova. Jeho velkou devizou je kombinovatelnost s ostatními styly současnosti. Velmi dobře se doplňuje se skandinávským, vintage, hipsterským či industriálním stylem,“ říká designérka Hedvika Novotná z NOVOdesign.
Ale jak už jsme naznačili, tady žádné dogma neplatí, takže robustní skleněná váza se může stát poutavým doplňkem i v čistě funkcionalistickém interiéru, kovový budík s květinovým vzorem skvěle zapadne do interiéru laděného v duchu Provence, a tak bychom mohli pokračovat.
Neuděláte chybu
Proč je retro stále v kurzu? Někomu dělá radost, že se díky němu vrací do dětství, jiného baví hravost, dalšího potěší dojem útulnosti prostřednictvím oblých tvarů a každému se líbí zdání mladickosti. Retro je zkrátka zábava.
Pokud ze svého bytu neplánujete vytvořit „muzeum“ a novým retro kouskům nehodláte podřídit celé jeho vzezření, nemůžete udělat chybu. Chce to jen cit a určitou míru vkusu. „Bydlení by mělo být praktické, aby člověk jen nehromadil haldy věcí, které stejně nepoužívá. Bude-li základ interiéru řešený v neutrálních tónech, retro kousky lépe vyniknou,“ připomíná Hedvika Novotná. Můžete mít kousky po dědečkovi schované na půdě, a teď jim dáte novou příležitost vyniknout, nebo si je půjdete koupit v obchodě nebo na blešáku.
A kdo se necítí na stoprocentní retro, může zvolit jen jeho nádech, inspiraci – ať už v dekoru (geometrie, květiny), materiálu (od dřeva k plastu a kovu) či tvaru (často obliny).
Letem bytem
- Nejvíce se můžete vyřádit v kuchyni. V retro stylu se nabízejí velké i malé spotřebiče, stoly a židle (včetně vysoké dětské) nebo celá linka. Dříve se používaly plechové skříňky, dnešní materiály jsou jiné, ale dekor na fólii (případně patinování) evokuje dobu minulou. Plech se využíval i jinde. „Jistě si vzpomenete na plecháčky, do kterých jste jako děti sbírali ovoce,“ připomíná Tereza Olszyński z La Almary.
- V obýváku potěší sedačka či křesla na nožkách, typické pro 60. léta. Kdybyste se přenesli do osmdesátek, pak by vaše nová sedačka měla být robustní a bez nožek. Zajímavě bude vypadat i odkládací stolek na kovové podnoži se čtyřdílnou základnou, který připomíná dřívější vybavení kanceláří.
- V ložnici si v retro duchu klidně pořiďte postel, jejíž zaoblené čelo může evokovat zádovou část sedačky dob minulých. Před lety frčela výmalba s dekorem vytvořeným válečkem, zkusíte to i dnes?
- Do dětského pokoje vybírejte tapety nebo i koberečky s geometrickými vzory. Geometrie se kdysi nosila skoro všude. Sem se také hodí stolní fotbal nebo minikulečník pro odrostlejší potomky, kdežto ty menší potěší nafukovací hračky, jež se objevily na trhu v 70. letech. Ostatně dost možná, že i vy jste si jako děti hráli s nafukovací žirafou nebo slonem.
Který retro kousek máte doma a nevyhodili byste ho ani za nic?