Článek
Jana a její přítel Marian koupili téměř sedmdesátimetrový byt v Liberci, který byl ovšem ve velmi špatném stavu. Byly tu staré rozvody elektřiny, topilo se vafkami a ani jeho stávající dispozice jim nevyhovovala. A tak přišla na řadu kompletní rekonstrukce. Většinu prací se snažili zvládnout vlastními silami nebo s pomocí kamarádů. A pro chytré rady si chodili k mamince.
Nová dispozice bytu
„Dispozici jsme úplně změnili. Máme rádi velké otevřené prostory, takže jsme zbourali nosnou zeď a uchytili překlad. Díky tomu se celý interiér krásně otevřel a do bytu se dostalo více světla. Nyní tu máme ložnici, kuchyň spojenou s jídelnou a obývacím pokojem a prostornější koupelnu. Ta původní byla opravdu velmi malá. Když člověk otevřel dveře, ani se do ní nevešel, takže jsme ji zvětšili na úkor kuchyně,“ říká Jana.
Původní dubové parkety
Mladý pár toužil po světlém a útulném bydlení, kde by se vkusně kombinovaly přírodní i moderní prvky. Oba mají rádi světlé barvy, ale nechtěli, aby jejich byt působil studeně a sterilně, v čemž jim pomohly právě přírodní materiály, které celý prostor zahřály a zútulnily.
„Když jsme pod starými koberci objevili původní dubové parkety, hned jsme věděli, že ty tu prostě musí zůstat, i když byly pokryté velkou vrstvou lepidla. Na jejich renovaci jsme si sami netroufli, byly zničené natolik, že bez speciálních brusek a přístrojů bychom je nikdy tak hezky neoživili, takže jsme pozvali odborníky,“ dodává majitelka bytu.
Lekce tapetování
Naopak do tapetování se vrhli sami, ačkoli původně chtěli zdi jen namalovat. Ovšem v průběhu rekonstrukce začala padat celá omítka, a tak přistoupili k tapetám (tapety, které umí zvětšit prostor).
„Byla to taková sázka do loterie, vůbec jsme netušili, jestli budou držet. A nyní je to paradoxně věc, ze které mám obrovskou radost, protože když jsem začala, moc jsem v hezký výsledek nevěřila. Dokonce jsem to v jedné chvíli chtěla vzdát, to když mi jedna tapeta spadla a pod ní prosvítala původní modrá malba. Pak mě ale napadlo dokoupit další tapetu a vytvořit pruhy, které prostor trochu rozbijí. A aby zeď působila plastičtěji, ještě jsem tyto pruhy olištovala,“ popisuje Jana.
Masivní dřevo a bílý lesk
V celém interiéru se doplňuje masivní dřevo s nábytkem ve vysokém bílém lesku (krásný byt v bílé barvě). Protože chtěli vybavení kvalitní, vybírali zejména u českých výrobců, skříň a knihovnu si nechali udělat u místního truhláře. Radost mají z toho, že se jim podařilo dobře vyřešit úložné prostory, tak aby se vše vešlo a nijak nerušilo prostor. Pyšní jsou také na konferenční stolek, který si vyrobili ze starého šicího stroje.
Dalším skvostem je psací stůl, který i se židličkou sehnali v bazaru. Obojí bylo natřeno tmavě hnědou barvou a čalounění na židli bylo dost zničené. Marian si ale vzal nábytek do parády, sám ho zrenovoval a židli nechal nově očalounit, takže teď v bytě skvěle vypadá i slouží.
Vítězství v soutěži
Proměnu svého bytu přihlásili majitelé do druhého ročníku soutěže Rekonstrukce roku. V klání o nejzdařilejší proměnu české domácnosti určené pro laickou veřejnost tato rekonstrukce zvítězila.
Ještě se podívejte na rekonstrukci, která odhalila historický skvost.