Článek
Málokdo by věřil, jaké bydlení může vzniknout ze staré stodoly ze 40. let minulého století. Patřila tehdy zdejšímu velkostatkáři, jemuž byla později znárodněna a prakticky až do roku 2008 sloužila k zemědělským účelům.
Díky vynikající stavební úrovni, s jakou byla provedena, se však stavba s mansardovým krovem dochovala ve velmi dobrém stavu.
Místo, které má kouzlo
Podrobného projektu a realizace se chopilo studio Raketoplán s cílem vytvořit rodinné sídlo s užitnou plochou přes 200 m2 a víceúčelovým dvorem.
„Toto místo má kouzlo. Dům je zasazen ve svažitém pozemku, odkud je výhled na údolí řeky Jizery, a obklopuje jej zahrada se vzrostlými stromy,“ říká architekt Pavel Nalezený, jeden z autorů realizace. „Díky zasazení ve svahu má až čtyři patra a hřeben dosahuje výšky deseti metrů,“ dodává. V dnes již plnohodnotném domě tak najdete dvě kuchyně, několik venkovních míst k posezení a třeba i tělocvičnu.
Tradiční vesnické prvky
V nejnižším patře je garáž a letní kuchyně. O patro výše najdete otevřený dvůr s podlahou z gletovaného betonu. Otvory po vratech do stodoly byly zachovány, aby dům přiznal svůj původní účel. O pár schůdků níže vstoupíte do letní kuchyně se vstupem na terasu, vybavené v klasickém venkovském stylu.
„V domě jsme se snažili zachovat tradiční vesnické stavební prvky a využili jsme i některých zcela tradičních postupů řemeslné práce jako například právě u podlahy v letní kuchyni. Ta je složena z tak zvaných půdovek, cihlové dlažby spárované litím přímo do spár, aby se tmel nedostal na cihlový povrch dlaždic,“ popisuje autor.
Místo pro setkávání místních i přespolníků
Zastřešený dvůr s dílnou, prádelnou a tělocvičnou pro jogíny je jedinečný. Dům je tak celkově velmi otevřený nejen do zahrady, ale i místním a přespolním lidem, kteří se zde setkávají při posvícení, na muzice nebo na hodinách jógy.
Chloubou prostoru jsou ocelová industriální okna skvěle doplňující pojetí domu. V dalším patře je zvýšené zápraží na dřevěných roštech z lakované borovice, od západu sem proudí sluneční svit velkým otvorem ve střeše.
Dlaždice z Andalusie a starožitný nábytek
Ze zápraží už vedou vchody do obytné části domu. Koupelna je opět laděna do lidového stylu, tentokrát však za pomoci dřevěného podbití a španělské dlažby, která je sem dovezena ze starých domů v Andalusii.
V horní kuchyni byla opět použita borovicová podlaha a interiér byl zařízen v tradičním stylu starožitným nábytkem, který rodina už vlastnila. Prosklená stěna nabízí krásný výhled do okolní přírody severních Čech, kterým by nepohrdla žádná romantická duše.
Co na to říkáte?