Článek
Pozvat si při rekonstrukci interiéru na pomoc bytové designéry už dávno není výsada luxusních nemovitostí. Odborníci běžně pracují na nízkonákladových řešeních a dokáží chytře upravit i velmi malé byty. Právě nová dispozice byla největší výzvou u garsonky v Praze ve Vršovicích o podlahové ploše necelých 30 metrů čtverečních. Mladí majitelé si přáli plnohodnotné bydlení pro dvě osoby. Podívejte se, jak si architekti Alena a Martin Koubovi a jejich studio Kouba interiér se zapeklitým úkolem poradili.
Chyběl prostor na ukládání i vaření
Před rekonstrukcí byl velkým problémem nedostatek úložných prostor a malá kuchyňka. Vstupními dveřmi se totiž vešlo do chodbičky, jejíž součástí byla i malá kuchyňská linka. Chodbičkou se pak procházelo do koupelny. V pokoji pak bylo patro na spaní, sedačka a pracovní kout. Nevýhodou tohoto řešení byl stísněný vstup do bytu a nedostatek úložného prostoru na chodbě i v kuchyni. Dobře řešené nebylo ani patro na spaní.
Nová dispozice
Po rekonstrukci vzniklo hned za vstupem do bytu zádveří s odkládacím a na tak malý byt relativně velkorysým úložným prostorem. Koupelna je nyní v místě bývalé chodbičky – sice menší, nicméně plně funkční, tedy s WC, umyvadlem se skříňkou a sprchovým koutem o rozměrech 120 x 80 cm.
Spaní je vyřešené spacím koutem, který tvoří zvýšená postel o rozměrech klasického dvojlůžka. Pod postelí jsou dva prostorné šuplíky. Kuchyňská linka a hlavní úložný prostor je podél delší stěny pokoje. Součástí této stěny je kromě klasických kuchyňských spotřebičů i schovaná pračka. V rohu u okna je pak malý pracovní kout.
Barevné a materiálové řešení
Materiálově je dominantou interiéru dřevěná podlaha, respektive parkety. Nábytek je z lamina s masivními zapuštěnými hranami, přičemž většinu kousků nechali autoři vyrobit na míru. Stůl, židle a konferenční stolky jsou od firmy Ton. Zajímavým detailem je keramický obklad s netradičním dekorem teček, který je za kuchyňskou linkou.
Minimalistický dekor autoři použili i na stěně za spacím koutem, který tvoří modrá dekorativní stěrka zalakovaná epoxidem. Toto řešení má i praktický rozměr, protože lak je prevencí oděrků nebo zašpinění stěn. V koupelně a chodbě je šedobílá dlažba menšího formátu. Obklad je též světlý, doplněný o žlutou mozaiku v nice. Dveře jsou lakované do odstínu slonové kosti.
Soutěž Interiér roku
V rámci soutěže Interiér roku jsou každoročně oceněny výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty a designéry. S nejzajímavějšími účastníky vás postupně seznamujeme na našich stránkách. Hlavním mediálním partnerem soutěže je Seznam.cz.
Autoři interiérů realizovaných v roce 2021 se mohli do sedmého ročníku soutěže hlásit do 28. února 2022. Od pátku 18. 3. mohou na stránkách soutěže hlasovat i čtenáři, a to v kategorii Hlasování veřejnosti – Cena ČSOB Stavební spořitelny. Vítězné interiéry budou oceněni 26. dubna 2022 v pražském Centru současného umění DOX.