Článek
V domě nedaleko Kroměříže žili manželé se třemi dětmi dvacet let. Po této době začal být rodině malý, potýkali se s nedostatkem úložných prostor a omrzel je i styl, který za tu dobu zastaral. Na řadu tedy přišla rekonstrukce.
Ujala se jí architektka Marcela Šónová, s níž se manželé znají už několik let a její styl práce se jim líbí. „Původně jsme ji oslovili kvůli návrhu interiérů, ale po několika schůzkách jsme se domluvili na kompletním návrhu interiérů i exteriérů. Jednoduše jsme chtěli změnu,“ dodává k tomu majitel. Celá realizace od prvních stavebních prací až po nastěhování majitelů trvala pouze šest měsíců, a to i díky týmu skvělých řemeslníků a dodavatelů.
Zvětšení domu a dostavba
Hlavní jádro domu a základní konstrukční systém zůstaly zachovány, ale dům se zvětšil, aby tu každý měl svůj prostor. Rodina je velmi aktivní, manželé i děti mají mnoho zájmů. V současnosti je vnitřní podlahová plocha všech místností přibližně 400 m².
„V prvním podlaží se doplnil nárožní prostor směrující do zahrady, kam jsme umístili obývací pokoj, na místo původního obývacího pokoje jsem navrhla kuchyň a místo kuchyně vznikla prostorná jídelna. Díky dostavbě jihozápadního rohu se rapidně zvětšilo druhé podlaží, zvýšila se střecha a celkově i podkroví, kde vznikly tři pokoje pro děti, ložnice se šatnou, pokoj pro hosty a koupelna,“ popisuje architektka.
Výhledy do nebe a lovecký salon
Díky atypickým zalomeným střešním oknům vznikly v patře jedinečné prostory s krásnými výhledy jak do krajiny, tak i do nebe. Pohledem na hvězdnou nebo sluncem rozzářenou oblohu se obyvatelé domu kochají třeba i z vany.
Na zahradě v prostoru mezi domem a zahradním domkem přistavěli nevšední lovecký salon v moderním duchu, který byl velkým snem majitele. Časem sem přibudou jeho trofeje.
V přírodním duchu
Co se týče stylu, od začátku se architektka s majiteli shodli, že nejlepší bude kombinace teplých přírodních tónů a útulných dekorů a barev. Prolínají se tu prvky minimalismu, moderního rustikálního i venkovského stylu.
„Využila jsem dřevodekor, který interiér vždy oživí, rozzáří a zútulní, s tmavým dekorem, který uzemňuje a je praktický, protože koresponduje s množstvím různých spotřebičů a dalších zařízení, které se v domácnosti nacházejí. K tomu jsem přidala světlý dekor, konkrétně kašmírový odstín na dlažbě, obkladech, nábytku a stěrkách, a bílou barvu, která je základem a opticky prostor prosvětluje,“ říká Marcela Šónová.
Důraz na světlo
Záležet si dali také na výběru osvětlení – s tím si architektka doslova vyhrála. Pracovala s LED pásky v různých pozicích (ve stropě, na stěnách, v nábytku, v podlaze atd.), a přestože jsou svítidla ovládána přes klasické nástěnné ovladače, dá se díky možnosti stmívání vytvořit vždy jedinečná atmosféra. „V dětských pokojích jsem pak kombinovala LED pásek na stropě s kulatými přisazenými světly, aby pokoje působily hravěji,“ vysvětluje.
Jednotícími prvky, které se objevují na více místech v interiéru, jsou dekor rybí kosti a laťky. Zajímavá je třeba laťková příčka mezi rameny schodiště, kde jejich výška dosahuje až čtyř metrů. Mezi latěmi jsou pak opět LED pásky, které schodiště osvětlují.
Vizitka studia
Marcela Šónová je hlavní architektka kanceláře Minima design v Kroměříži. Jejich filozofií je minimalismus, přičemž se zaměřují na podstatné a potřebné minimum, ze kterého pak vytvářejí obsah s maximálním výsledkem. Věnují se nejen návrhům, ale také zajištění dokumentace a realizacím. Více na minimadesign.cz.