Článek
Třeba jste po oslavě sesbírali použitá brčka nebo plastové lžičky a je vám líto je jen tak vyhodit – byť do tříděného odpadu. Není nic snazšího než je přetavit a dát jim ještě šanci posloužit a nebýt jen jednorázovou záležitostí. Nápadů, co s nimi udělat, je mnoho, a ty nejsnazší vám dnes představíme.
Co budete potřebovat
Základní surovinou jsou barevná brčka a malé lžičky. K nim si nachystejte ještě nůžky, pečicí papír, žehličku, tavnou pistoli – a pak pár drobností, které se liší podle toho, co se právě chystáte vyrábět. Nemusíte se bát, postup snadno zvládnete.
Podložka pod hrnek
Z brček velmi snadno vyrobíte například podložku pod hrneček. Lze ji udělat velmi pestrou, nebo klidně jen dvoubarevnou – záleží na vás a brčkách, která máte k dispozici. Nastříhejte je na asi dvoucentimetrové kousky – nemusíte je přeměřovat, stačí, když to trefíte od oka. Kousky brček pak na pečicím papíře poskládejte do mozaiky tak, aby byly co nejvíc u sebe a nebylo mezi nimi volné místo. Takto připravená brčka zakryjte druhým pečicím papírem a přiložte na něj žehličku, rozpálenou na nejvyšší teplotu a bez napařování.
Teplo plast roztaví a brčka se slijí do „placky“. Po vystydnutí ji z papíru lehce sloupnete a její tvar pak můžete upravit nůžkami. Chcete-li kolem podložky vytvořit jednobarevný okraj, případně potřebujete zalepit nějakou vzniklou mezeru, můžete na požadované místo přiložit další brčko a znovu použít žehličku. Jen nedávejte moc vrstev na sebe: čím je vzniklý plát tlustší, tím má větší tendenci se po vystydnutí prohýbat – a hrneček by na něm pak nestál rovně.
Dekorace do vázy i truhlíku
Je zima, a proto jsme zvolili dekoraci v podobě veselejšího stromku, který poslouží klidně až do jara. Vyrobený je z brček: stačí je výše popsaným způsobem přetavit do plátu a poté nastříhat do požadovaného tvaru – mohou to být květy, tulipány, sluníčka, ale třeba i domeček... Prostě podle toho, zda je chcete využívat celoročně, nebo se chcete zaměřit na konkrétní sezonu – většinou na dobu, kdy ve váze či truhlíku chybějí barevné květy. Zezadu můžete nalepit třeba brčko, špejli nebo rukojeť plastové lžičky, která vám zbyde po výrobě svícnu.
Lžičkový svícen
Malé plastové lžičky se skvěle hodí k výrobě zajímavého svícnu. Potřebujete k tomu ještě malou sklenici nebo plechovku a tavnou pistoli. Nejdřív musíte lžičku „naporcovat“, tedy oddělit rukojeť, proto si k tomu vezměte opravdu pevné nůžky – a využít lze i kleštičky na nehty.
Lžičky nalepte kolem sklenice nebo plechovky. Postupujte přitom od hrdla ke dnu tak, aby se překrývaly jako šupiny a nevznikaly mezi nimi mezery. První řadu nenechávejte moc přečnívat, zvlášť je-li sklenka úzká, protože by se mohla zdeformovat teplem plamínku svíčky – a v nejhorším by mohl plast začít i hořet!
Výrobek může zůstat bílý, ale na plastu velmi dobře drží barvy ve spreji, takže je lze snadno využít. Efektně vypadá svícen v metalických barvách.
Svícen z brček
Brčka se mohou díky tavné pistoli, sklence a kousku mašle stát i romantickým svícnem. Stačí je ke sklenici přilepit anebo jen přichytit gumičkou – to je varianta pro ty, kteří nemají tavnou pistoli. Zvolte rovnou sklenici, navlékněte na ni gumičku a brčka pod ní prostrčte. Na ozdobu a případné zakrytí gumičky použijte stuhu uvázanou do mašle.
Leknín z brček
V květinářství či potřebách pro výtvarníky jsou k dostání polokoule z polystyrenu (nebo koule, které stačí rozříznout – pokud vydržíte ten zvuk). Stojí pár korun, a jestli máte dost trpělivosti, abyste je oblepili do špičky zastřiženými kousky brček a ve spodní části pak brčky rozstřiženými po délce, můžete s jejich pomocí vytvořit zajímavý květ – vypadá jako leknín nebo bodlák. Jelikož je lehký, bude plavat na hladině jezírka, a když se obrníte trpělivostí a vyrobíte jich víc, mohou se stát i zcela nezničitelnou ozdobou věnce na dveře či branku. V menším provedení pak dodá kytka šmrnc balíčku s dárkem.
Používáte brčka a plastové nádobí?