Článek
Aronie je známá také jako černý jeřáb nebo temnoplodec černoplodý. Původní obyvatelé Severní Ameriky využívali plody této rostliny pro jejich výživové a léčivé vlastnosti již stovky let před příchodem Evropanů. Věřili, že aronie zatočí s nachlazením, bolestí břicha i střevními problémy. Po objevení Ameriky se aronie rozšířila i do Evropy, kde získala na popularitě zejména díky svému složení, které nabízí množství zdraví prospěšných látek.
Zdravotní benefity aronie
Aronie je považována za superpotravinu díky bohatému obsahu antioxidantů, vitaminu C a vitaminu K, vlákniny a minerálů, jako je draslík a železo. Plody, kterým se říkává také černé jeřabiny, mohou podporovat zdraví srdce, zlepšovat imunitní systém, pomáhat snižovat krevní tlak a regulovat hladinu cukru v krvi. Navíc jsou známé svým protizánětlivým účinkem a mohou pomoci snižovat riziko některých chronických onemocnění.
Recept: Marmeláda z aronie
Suroviny
- 2 šálky čerstvých bobulí z aronie
- 1 šálek cukru
- šťáva z 1 citronu
Postup
01.
Plody aronie omyjte a odstraňte stonky. V hrnci smíchejte omyté bobule, cukr a citronovou šťávu.
02.
Směs přiveďte k varu a vařte na středním ohni, občas zamíchejte. Džem vařte asi 20 minut, ale pokud máte radši hustší konzistenci, vařte klidně déle.
03.
Horkou směs nalijte do sterilizovaných sklenic, uzavřete a otočte dnem vzhůru. Po vychladnutí skladujte na tmavém a chladnějším místě.
Aronie naslano
Aronie, stejně jako ostatní drobné bobuloviny, se skvěle doplňuje s chutí masa. Můžete ji přidat do omáček, ale i zeleninových salátů. Záleží jen na vaší fantazii, použít můžete čerstvou, mraženou nebo sušenou.
Podzimní čaj plný vitaminů se bez aronie neobejde. Vyrazte na procházku a nasbírejte si suroviny na domácí pečený čaj, který oceníte při chladnějším počasí.