Článek
Také milujete croissanty? Není divu! Toto francouzské pečivo je plné chutí a také má zajímavou historii. První croissant totiž vůbec nepochází z Francie, ale jde o Kipferl, sladký rohlík připomínající loupák. Ten se od 13. století vyráběl v Rakousku a poté, až v roce 1839, se přesunul do Paříže. Rakouský důstojník August Zang tam založil vídeňskou pekárnu, kde vyráběl krajové speciality, včetně sladkých rohlíků Kipferl a bílého vídeňského chleba.
Francouzští pekaři byli těmito pochoutkami nadšení a vytvořili si svou vlastní verzi a pojmenovali ji – croissant. Název získalo pečivo díky svému typickému tvaru, croissant znamená ve francouzštině srpek nebo půlměsíc. Od té doby se staly oblíbenou součástí snídaní a svačin po celém světě, a tak není divu, že občas se jich koupí domů víc, než se dá sníst.
Co se zbylými croissanty
Samozřejmě jsou nejlepší čerstvé, ale co s nimi, když už nějaký zbude a začne „gumovatět“? Bylo by přece škoda ho vyhodit. Pojďte se podívat, jak je využít, a ještě si pochutnat. Třeba jich příště z obchodu naschvál vezmete o pár kusů víc.
1. French toast s nádechem elegance
Znáte tradiční francouzský toast? Přidejte mu luxusní nádech tím, že použijete croissantové plátky. Stačí je namočit do směsi vajec a mléka, osmažit na pánvi a posypat cukrem nebo ovocem.
2. Žemlovka v moderním hávu
Někým milovaná, jiným nenáviděná. To je klasická jablečná žemlovka. Zkuste ale oschlou veku nahradit croissantem a hned jde o úplně jiný pokrm.
3. Croissantový chlebíček
Nakrájejte croissanty na plátky a potřete je oblíbenými pomazánkami. Můžete je také nazdobit jako české chlebíčky.
4. Jablečný dezert
Nakrájejte croissanty na kousky a smíchejte s kousky jablek, skořicí, vejcem a trochou cukru. Zapečte a podávejte s kopečkem zmrzliny.
5. Sendviče a panini
Velká výhoda croissantů je, že ladí stejně dobře se sladkou i slanou náplní. Proč je ale ještě nezapéct? Toasty a panini miluje každý, ale z croissantu je zkusil jen málokdo. Jaká chyba!
6. Nádivka
Ať už s masem, nebo bez masa, croissantová nádivka bude skvělá. Díky máslu v těstě jí dodá toto pečivo na vláčnosti a zvýrazní ostatní chutě.
7. Krutony
Croissant nakrájejte na malé kostičky a opečte je – bez problémů to jde na suché pánvi. Vzniklé krutony použijte do polévky nebo salátu.
8. Zahustit polévku
U polévek ještě zůstaneme. Stejně jako se do guláše dává pro lepší konzistenci kousek chleba, to samé můžete udělat s croissantem v krémových polévkách. Stačí ho jen natrhat na menší kousky a vhodit do hrnce, pečivo se rozpustí a polévku nádherně zahustí.
Strouhanka na knedlíky
Ovocné knedlíky s posypkou? Proč ne! Zkuste tu croissantovou. Připravte ji stejným způsobem jako klasickou strouhanku.
Jak zabránit tvrdnutí
Stále nejvíc milujete croissanty jako právě vytažené z trouby? Aby zůstaly čerstvé, uchovávejte je ve vzduchotěsném obalu nebo igelitovém sáčku. Můžete je také zamrazit a před podáváním nechte rozmrazit při pokojové teplotě nebo je rychle ohřát v troubě.
Upečte si croissanty doma, poradíme vám postup. Pro ty, co se nechtějí dělat se složitějším receptem, máme variantu z listového těsta nebo klasický kynutý loupák.