Článek
Jako odměrku použijte hrnek s objemem 250 ml.
Postup
01.
Jáhly na sítku propláchněte a poté ještě spařte vařící vodou: postačí, když je pomalu prolijte vodou z konvice. Dejte je do menšího hrnce, přidejte špetku soli a zalijte mlékem. Přiveďte k varu, stáhněte plamen na opravdu velmi mírný (stupeň 1-2 z 10) a pod částečně odklopenou pokličkou pomalu vařte asi 10 minut. Můžete je míchat, když ale začnete, budete muset míchat celou dobu varu a pravděpodobně bude potřeba dolít mléko. Nebo je nechte bez míchání mírně probublávat – nemějte obavy, nepřipálí se. Po deseti minutách jáhly odstavte, vmíchejte k nim máslo a nechte zchladnout.
Tip: Místo klasického mléka můžete použít některou z rostlinných alternativ, já používám ovesný nápoj.
02.
V mezičase vyložte dortovou formu papírem na pečení a oddělte žloutky od bílků. Žloutky krátce prošlehejte se třemi lžícemi cukru. Z bílků, špetky soli a zbylého cukru ušlehejte pevnější sníh.
03.
Předehřejte troubu na 180 °C. Do vychladlé jáhlové kaše vmíchejte našlehané žloutky, skořici, jemně nastrouhanou citronovou kůru (tu určitě nevynechte, jahelník skvěle „nakopne“ a je v něm vynikající) a mák. Případně doslaďte ještě trochou medu nebo javorového sirupu, není to ale nutné.
Tip: Podle chuti přidejte i hrst dopředu namočených sušených rozinek nebo brusinek.
04.
Nakonec lehce vmíchejte sníh z bílků a hmotu přeložte do dortové formy. Povrch uhlaďte, posypte mandlovými lupínky a pečte v předehřáté troubě 35-40 minut. Nechte chvíli odpočinout a podávejte. Jahelník je skvělý i na druhý den v pokojové teplotě: po vychladnutí ještě zpevní a vám se povedou opravdu úhledné řezy.
Mák patří mezi nejlepší zdroje vápníku. Švestkové řezy s tvarohem a mákem se stejně jako jahelník obejdou bez lepku a pod legračním názvem čumnadrát se skrývá překvapivý dezert.