Článek
Jak rebarbora stárne, zvyšuje se v ní obsah kyseliny šťavelové, proto je čas, kdy je ideální ji kupovat, omezený: po letním slunovratu se jí už raději vyhněte. Nejčastěji se kombinuje s jahodami a skořicí. Nic proti, je to výborné a tradiční spojení. Pokud ale chcete ochutnat něco rafinovanějšího, zkuste k ní přidat levanduli, bílou čokoládu, badyán nebo špetku voňavého kardamomu.
Postup
01.
Všechny suroviny vyberte alespoň dvě hodiny předem na kuchyňskou linku, ať mají při přípravě stejnou pokojovou teplotu. Řapíky rebarbory oloupejte, nakrájejte na špalíčky dlouhé 1-2 cm, smíchejte se dvěma lžícemi cukru a nechte chvíli odstát. Rebarbora pustí část šťávy a koláč pak nebude rozmáčený (a zároveň se příjemně ochutí).
02.
Formu vyložte papírem na pečení a předehřejte troubu na 180 °C. Do mísy dejte změklé máslo a cukr a vyšlehejte je do světlé nadýchané pěny. Po jednom zašlehejte vejce a mandlový extrakt. Do těsta pak stěrkou vmíchejte mandle a nakonec i mouku prosátou s práškem do pečiva a kardamomem.
03.
Hotové hustější těsto přeložte do formy a povrch uhlaďte. Z rebarbory sceďte šťávu a rozložte ji na povrch koláče. Pečte v předehřáté troubě 45-55 minut, až špejle zapíchnutá doprostřed vyjde suchá. Upečený koláč nechte chvíli zchladnout ve formě, poté ho vyjměte a na mřížce nechte úplně vychladnout.
04.
Zatímco koláč chladne, dejte do mísy tvaroh s moučkovým cukrem a dobře ho prošlehejte. Přilejte vychlazenou smetanu a mandlový extrakt a vyšlehejte hustý a hebký krém, potrvá to jenom chviličku. Krém rozetřete po povrchu vychladnutého koláče a dozdobte podle fantazie: já jsem použila lehce opražené mandlové lupínky, ale slušet mu bude i pár jahod nebo jedlých květů.
Rebarbora se nehodí jenom do koláčů a sladkých jídel. Vyzkoušejte čatní z rebarbory, využijete ho jako pikantní doprovod k masu i sýrům.