Článek
K pečení dýňového perníku můžete využít celozrnnou či světlou mouku anebo ji namíchat, jak je uvedeno v receptu. Celozrnná zvyšuje biologickou hodnotu pokrmů obecně - dodává jim minerály i vitaminy a také vlákninu. K doslazení můžete použít nějaké alternativní sladidlo, jako je erythritol nebo xylitol. Samozřejmě nic nepokazíte ani medem.
01.
Dýni rozkrojte napůl a vydlabejte semínka. Řeznou stranou dolů ji položte na plech vyložený pečicím papírem. Aby se upekla rychleji, můžete ji ještě překrojit na čtvrtiny, ale ty spojte k sobě, aby na plechu dýně pořád tvořila uzavřenou polovinu. Pečte při 190 °C cca 50 minut doměkka.
02.
Upečenou dýni nechte vychladnout na tácu nebo talíři. Po vychladnutí vydlabejte dužinu lžící (slupku vyhoďte) a rozmixujte na hladké pyré. Pyré vydrží 3 dny v lednici anebo 3 měsíce v mrazáku.
03.
Jablko rozkrojte na čtvrtiny a vykrojte jádřinec. Pak jablko nakrájejte na tenké klínky, rozprostřete po prkénku nebo talíři a dobře pokapejte citronem, aby nezhnědlo.
04.
Vejce s cukrem prošlehejte metlou. Přidejte dýňové pyré, olej, mléko a dobře promíchejte.
05.
Ve vedlejší míse smíchejte mouky, kakao, kypřicí prášek, skořici a malou špetku soli.
06.
Sypkou směs důkladně promíchejte s tekutou dýňovou směsí. Těsto nalijte do pekáče vyloženého pečicím papírem a uhlaďte vařečkou. Jablka rozprostřete vedle sebe na povrch těsta.
07.
Perník pečte při 170 °C 40 minut. Krájejte až po vychladnutí. Můžete podávat s javorovým sirupem k přelití.
Zužitkujte barevnou královnu podzimu dýni i v dalších báječných receptech. Posnídejte dýňové lívance, zahřejte se thajskou dýňovou polévkou anebo se rozplývejte u dýňového cheesecaku s perníčkovým korpusem.