Hlavní obsah

Recepty se zelenými fazolkami, které si zamilujete

Foto: Greta Blumajerová

Ze zelených fazolek můžete připravit řadu chutných jídelFoto: Greta Blumajerová

S jarními měsíci se začínají zelenat nejen louky, ale i čerstvá zelenina na zahradách a ve sklenících. Jednou z nich jsou i zelené fazolkové lusky, které se pomalu začínají objevovat v obchodech i ve své čerstvé podobě. Vyrazte proto na trhy, ať si pochutnáte i vy!

Článek

Asi nejznámějším fazolkovým receptem jsou fazolky na smetaně, které asi není třeba představovat (v případě, že nevíte jak na ně, najdete recept v tomto článku). Na dnešek jsme pro vás proto nachystali tři další stejně skvělé, a přitom ne tak známé recepty, které si pravidelné vaření či pečení rozhodně zaslouží!

Salát s fazolkovými lusky, pečenými bramborami a grilovanými rajčaty

Na 2 porce potřebujete:100 g fazolkových lusků, 2 menší rajčata, 2 středně velké nové brambory, 2 lžíce olivového oleje, hrubou mořskou sůl, 1/2 jablka, 1 lžíci čerstvé citronové šťávy, 100 g anglické slaniny a 100 g salátového sýru (Lučina salátová, feta, mozzarella bez nálevu).

Foto: Greta Blumajerová

Fazolkový salát s pečenými bramborami a rajčaty je skvělou lehkou večeříFoto: Greta Blumajerová

Postup: Brambory omyjte, i se slupkou je nakrájejte na čtvrtky, promíchejte je s olivovým olejem a hrubou mořskou solí, pečte je v troubě vyhřáté na 200 stupňů Celsia asi 30 minut. Jablko zbavte jádřinců, nakrájejte na kousky, promíchejte s citronovou šťávou a nechte asi 20 minut odstát v lednici. Fazolky očistěte, odkrojte jim dřevnaté konce, vhoďte do vroucí osolené vody a vařte je asi 4–5 minut do změknutí. Následně je slijte a nechte vychladnout. Rajčata omyjte, překrojte na poloviny a na grilovací pánvi nebo v troubě pod grilem je nechte asi 5 minut opéct. Slaninu nakrájejte na kousky a rovněž ji na pánvi nechte opéct. Když máte vše nachystané, naservírujte to hezky na talíř, posypejte na kostičky nakrájeným sýrem a případně ještě nasekanou řeřichou. Skvělý letní oběd je hotový!

Cibulovo-fazolkový koláč s mozzarellou

Na 1 koláč potřebujete: 1 balení křehkého těsta na koláč (návod na domácí křehké těsto najdete v tomto článku), 200 g fazolkových lusků, 2 větší cibule, 3 stroužky česneku, 300 g zakysané smetany, 3 vejce, 0,5 dl mléka, 200 g mozzarelly (ne v nálevu) nebo jiného měkkého sýru, 2 lžíce másla, sůl a pepř.

Foto: Greta Blumajerová

Křehký slaný koláč je ideální letní oběd nebo svačinaFoto: Greta Blumajerová

Postup: Koláčovou formu vystelte křehkým těstem a připravte si náplň. Cibuli oloupejte, nakrájejte na kolečka a zpěňte na másle. Přebytečný tuk slijte a cibuli dejte rovnoměrně na dno koláče. Fazolky nakrájejte a uvařte ve vroucí osolené vodě, trvá to asi 4–5 minut, slijte je a rozprostřete na cibuli. V míse smíchejte smetanu, vajíčka, sůl, pepř a prolisovaný česnek a hotovou směsí koláč zalijte. Navrch ho posypejte nastrouhaným sýrem a vložte do trouby vyhřáté na 180 stupňů Celsia asi na 35–40 minut. Pak teplotu zvyšte na 200 stupňů a nechte ještě asi 10 minut dopéct. Koláč je hotový, když je náplň i uprostřed koláče tuhá a při naklonění formy nevytéká.

Florentinská polévka s červeným zelím a fazolkami

Na 4 porce potřebujete: 200 g zelených fazolkových lusků, 1 malý pórek, 2 stonky řapíkatého celeru, 2 cibule, 100 g červeného zelí, 200 ml rajčatového pyré, 1 l zeleninového nebo kuřecího vývaru, 3 lžíce olivového oleje, sůl, pepř, tymián a majoránku, parmezán na posypání a bílý (toastový) chléb jako přílohu.

Foto: Greta Blumajerová

Florentinská zeleninová polévka je klasika italské kuchyněFoto: Greta Blumajerová

Postup: Začněte tím, že všechnu zeleninu nakrájíte – cibuli, pórek, celer, zelí i fazolky. Do hrnce nalijte olej, přidejte zeleninu a zlehka vše orestujte. Pak přidejte rajčatové pyré, sůl a pepř a nechte ještě asi 2 minuty prohřát. Nakonec vše zalijte vývarem, přidejte majoránku a tymián a nechte asi 40 minut vařit. Hotovou polévku můžete servírovat jako předkrm, v případě, že to bude hlavní jídlo, ji doporučujeme posypat ještě nastrouhaným parmezánem a podávat s opečeným bílým chlebem.

Jak máte fazolkové lusky nejraději vy? Děláte je jen na smetaně či na slanině , nebo je rádi přidáváte i do dalších jídel? Napište nám do diskuse pod článkem.

Načítám