Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Občas nás špatné trávení dokáže pozlobit, ale většinou se nejedná o nic „velkého“, čemu bychom věnovali větší pozornost. Když ale přijde průjem, ať už chceme, nebo ne, musí se to řešit a povětšinou dost akutně.
Obvykle je průjem - i když je nepříjemný - omezen na jednoduchý problém, který se vyřeší do jednoho dne. Avšak občas se věci nezlepší, anebo i když ano, stále se necítíte fit. V takových případech může změna stravy přinést úlevu. „Důležité je udržovat správnou hydrataci a vyhýbat se potravinám, které jsou obtížně stravitelné, obsahují mnoho vlákniny nebo mohou podporovat kontrakce střevních svalů,“ vysvětluje David D. Clarke, certifikovaný gastroenterolog a autor několika knih se zdravotnickou tematikou.
Není jednoduché sestavit obecný jídelníček toho, co jíst, protože příčiny průjmu jsou různorodé a každý trávicí systém reaguje jinak. Nicméně existuje několik obecných doporučení, která mohou pomoci uklidnit trávicí soustavu.
Jednoduché sacharidy: pečivo nebo suchary
Když se potýkáte s průjmem, je nejlepší začít s nevýraznými potravinami. Vyberte si ty s jednoduchými sacharidy, jako je pečivo nebo suchary, jež mohou uklidnit vaše neposedná střeva. Dbejte však na jednoduchost! Pokud jste zvyklí na chleba s máslem a marmeládou nebo housku se salámem, tohle určitě není ta správná cesta. Tuk a koření vám žaludek a následně i střeva mohou jen podráždit a to v tuto chvíli zajisté nechcete.
Vařená rýže nebo těstoviny
Pokud preferujete něco sytějšího, rýže a těstoviny jsou skvělou volbou. Obsahují dostatek sacharidů, takže vám dodají energii a snadno se tráví. Nesahejte však po celozrnných variantách, ty by mohly váš trávicí trakt zbytečně zatížit. Pokud nemáte problémy s tolerancí lepku, sáhněte po pořádných pšeničných těstovinách. I zde si však raději odpusťte tučné omáčky, zálivky, a dokonce i kečup.
Vařená zelenina
Pokud toužíte po zelenině, zkuste ji uvařit, což změkčí vlákna a usnadní trávení. Ideální varianta je uvařit si rýži a vylepšit ji trochou brokolice nebo mrkve. Také se nebojte zeleninových polévek, jsou skvělým zdrojem tekutin a snadno stravitelných živin.
Batáty
I když je dobré se při průjmu vyhýbat přílišnému množství vlákniny, malé množství však může pomoci. Sladké brambory - batáty obsahují rozpustnou vlákninu, která prospěje pevnější stolici. Batáty před konzumací však vždy oloupejte a tepelně zpracujte.
Banány
Banány jsou bohatým zdrojem draslíku, minerálu důležitého pro správnou funkci svalů, včetně střevního traktu. Při průjmu může dojít k jeho ztrátě, a banány tak mohou pomoci při doplnění tohoto důležitého minerálu. Dále také obsahují pektin, rozpustnou vlákninu, která má schopnost absorbovat vodu a pomáhat zpevnit stolici. Další velkou výhodou banánů je, že jsou lehce stravitelné a měkké, což znamená, že jsou šetrné k žaludku a střevům.
Jablečné pyré
Podobně jako banány i jablka jsou bohatá na pektin a také se dají ve formě pyré dobře konzumovat. Koupit nebo připravit si můžete i vlastní ovocnou přesnídávku a zajisté pro vás nebude velké překvapení, když vám doporučíme jablečno-banánovou. Pokud se rozhodnete pro koupi, zvolte varianty bez přidaného cukru.
Vývar
Pokud nemůžete jíst pevnou stravu, zkuste popíjet vývar, který dodá vašemu tělu tekutiny a živiny. Vývar by měl být průhledný a neobsahovat příliš mnoho tuku nebo koření, které by vás zbytečně dráždilo. Při zlepšení vašeho stavu si ve vývaru můžete dopřát i menší kusy zeleniny, jako je mrkev.
Je-li průjem doprovázený vysokou horečkou, přítomností krve v stolici, bolestí břicha nebo známkami dehydratace, je vhodné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Pokud trvá průjem déle než 2 dny nebo se neustále zhoršuje, je rovněž doporučeno navštívit lékaře.