Článek
Postup
01.
Do vývaru vložte malou oloupanou cibuli, rozmáčknutý oloupaný stroužek česneku, kůrku z parmazánu a větvičku tymiánu. Osolte, přidejte špetku pepře, přiveďte k varu a na mírném ohni povařte 10 minut.
02.
V mezičase rozpalte gril, krajíce dobrého kváskového chleba potřete olejem a opečte je z obou stran dokřupava, potrvá to jenom chviličku. Opečené krajíce potřete z jedné strany česnekem.
Tip: Kvalita chleba je v tomto receptu klíčová: jenom dobrý chléb si udrží správnou konzistenci a nezmění se po pár sekundách v nevábné rozmočené „cosi“. Máte-li pochybnosti, připravte z chleba raději klasické krutony a do talíře je přidávejte postupně.
03.
Z vývaru vylovte cibuli, česnek, parmazán i bylinky. Z kadeřávku odstraňte tuhý střed, listy nasekejte na menší kousky a přidejte je do hrnce. Nechte ho velmi krátce povařit a mezitím sceďte plechovku menších bílých fazolí a na sítku je propláchněte.
Tip: Kadeřávek můžete vynechat, je to ale skvělá zimní zelenina, která jídlu přidá spoustu zdraví prospěšných látek, vlákninu, barvu i chuť.
04.
Scezené fazole přidejte do polévky a nechte je krátce prohřát. Při podávání vložte do talíře sběračku vývaru, přidejte opečený chléb a ještě trochu fazolí. Vše bohatě zakápněte olivovým olejem, posypejte strouhaným parmazánem, nasekanou petrželovou natí a špetkou pepře.
Fazole z plechovky jsou skvělé řešení, když pospícháte. O třídu lepší (a také levnější) budou ale čerstvě uvařené. Vyplatí se je zařazovat do jídelníčku častěji: jsou bohatým zdrojem kvalitní rostlinných bílkovin, vitaminů a minerálů. Jak uvařit fazole, abyste se vyhnuli nadýmání?
Mohl by vás zajímat i jídelníček na týden pro celou rodinu za 30 Kč na porci. Jak si připravit plnohodnotná a chutná jídla?