Článek
Koprová omáčka je klasika české kuchyně, která si našla své místo v srdcích mnoha gurmánů. Její jemná, krémová chuť s výraznou vůní čerstvého kopru je ideální pro kombinaci s vařeným hovězím masem nebo vajíčkem a bramborem. Anebo s obojím! Pokud ale chcete přece jen koprovku s knedlíkem, vsaďte na nejlepší, a to je kynutý. Jak na tu nejlepší tradiční omáčku podle kuchařů z vyhlášeného řetězce českých restaurací?
Postup
01.
Do hrnce nalijte vodu, vsypte nové koření, pepř a bobkový list a přiveďte k varu. Než začne voda vřít, zbavte maso přebytečného loje a šlach. Kopr očistěte, otrhejte ze stonků listy a uložte je do lednice pod mokrou papírovou utěrku. Vroucí vodu osolte a vložte do ní připravené maso a stonky kopru. Vařte na mírném stupni, dokud maso nezměkne (zhruba 2,5–3 hodiny).
02.
V mezičase si připravte jíšku – v rendlíku rozehřejte máslo, vsypte do něj mouku a na středním stupni zarestujte dozlatova. Poté odstavte a nechte zchladnout.
03.
Jakmile je maso měkké, vyndejte ho z hrnce. Ke vzniklému vývaru přilijte mléko a opět přiveďte k varu. Postupně vmíchejte máslovou jíšku, aby omáčka získala hustší konzistenci. Přisypte cukr, přilijte ocet, případně dosolte podle chuti a nechte 10 minut probublávat.
04.
Pak omáčku sceďte přes jemné sítko a dejte znovu na plotnu. Do omáčky za stálého míchání přilijte smetanu. Jakmile začne znovu vřít, odstavte ji a nechte pět minut odležet. Pokud by vám přišla málo kyselá, přidejte trochu octa, ale nejprve ho krátce převařte v rendlíku, aby se jeho kyselostí nesrazila smetana v omáčce. Nakonec vmíchejte najemno nasekané lístky kopru. Maso nakrájejte na plátky a dejte prohřát do omáčky. Podávejte s kynutým houskovým knedlíkem nebo vařenými brambory.
Tip: Čerstvý kopr se do omáčky dává těsně před servisem a nevaříme ho – při vaření kopr rychle šedne. Takto si naopak zachová intenzivní vůni i chuť.
Přijde vám klasická koprovka moc těžký pokrm? Zkuste také dietní koprovou omáčku z cukety i pro vegany.