Článek
Není dušení jako dušení. Dušení je tepelná úprava podobná vaření, v tomto případě ale tekutina (voda, vývar, rozpuštěné máslo...) nepřesahuje nad dušené suroviny a mezi nimi jen probublává. Do této tekutiny se uvolňují látky z upravované potraviny (aroma, tuk), a ta tak získává intenzivnější chuť. Pokud použijete poklici, eliminujete ztráty vypařované vody. Pokud ale chcete tekutinu redukovat na šťávu (jako v našem dnešním receptu), poklici můžete vynechat, jen musíte častěji hlídat, aby se jídlo nepřipálilo, a případně tekutinu ještě dolévat.
Postup
01.
Cibuli oloupejte, nakrájejte najemno a polovinu jí orestujte asi na 1 lžíci oleje. Pak orestovanou i syrovou cibuli přidejte do mísy k mletému masu.
02.
Housku nakrájejte na malé kostičky a namočte ji do mléka. Pak ji důkladně vymačkejte a dejte místo strouhanky k masu. Masovou směs dochuťte solí a pepřem, přidejte vajíčka, vše důkladně promíchejte a dejte na 10–15 minut odpočinout do lednice.
03.
Z připravené směsi tvořte karbanátky, které zlehka obalte v hladké mouce. V hluboké pánvi nebo hrnci rozpalte zbývající olej a karbanátky na něm ze všech stran zprudka opečte dozlatova. Nakonec je asi do poloviny jejich výšky zalijte masovým či zeleninovým vývarem a nechte pozvolna asi 30 minut dusit. Podle potřeby je můžete během dušení ještě trochu podlít.
04.
Hotové karbanátky vyjměte, uložte do tepla a šťávu nechte vařením zredukovat. V případě potřeby ji můžete zahustit trochou jíšky nebo ji zaprášit hladkou moukou. Karbanátky podávejte s dušenou rýží přelitou touto šťávou.