Článek
Zázvorový likér má za sebou bohatou historii v tradiční medicíně, která sahá až do starověké Číny a Indie, kde byl zázvor považován za mocný bylinný lék. Využíval se (a využívá dodnes) pro své protizánětlivé, antibakteriální a antioxidační vlastnosti. Alkohol má zvyšovat účinky zázvoru a med neslouží pouze jako sladidlo, ale přináší přírodní cukry a antioxidanty a má protizánětlivé schopnosti.
Recept na zázvorový likér
Suroviny
- 500 g zázvoru
- 1 kg cukru nebo 600 g medu
- 1 l vody
- 1 bio citron
- 750 ml kvalitní vodky nebo slivovice
Postup
01.
Zázvor oloupejte (nejlépe se loupe lžičkou) a poté nakrájejte na tenké plátky nebo malé kostičky. Citron pokrájejte na kolečka. Vodu nalijte do hrnce, vložte do ní zázvor i citron a zamíchejte. Přiveďte k varu a vařte asi 15–20 minut, dokud tekutina nezíská výraznou zázvorovou chuť.
02.
Poté nechte tekutinu mírně zchladnout, přeceďte přes sítko do čistého hrnce, přidejte cukr nebo med a opět přiveďte k varu. Vařte tak dlouho, dokud nevznikne sirup. Ten nechte zcela vychladnout.
03.
Na závěr zázvorový sirup smíchejte s alkoholem a dochuťte dle vlastních preferencí šťávou z citronu a medem. Likér přelijte do čistých lahví a nechte rozležet alespoň 24 hodin. Výsledný nápoj skladujte na chladném a temném místě.
Tip: Chcete zázvorovému likéru dodat další chuť a vůni? Přidejte do něj skořici, mátu nebo citronovou trávu.
Jak zázvorový likér užívat
Vzhledem k tomu, že se jedná o alkoholický nápoj, není likér určen pro osoby mladší 18 let ani pro ty, kdo se vyhýbají alkoholu. Lidé trpící na problémy s játry, diabetes, alergie či citlivost na některé složky by se měli před konzumací likéru poradit s lékařem. A problém není jen v alkoholu a medu, ale ani zázvor není vhodný pro každého!
A jak ho mají užívat ostatní? Stopku likéru konzumujte podle osobní preference, není třeba pít ho každý den. Alkohol by měl být konzumován vždy s mírou.
Udělejte si fermentovaný zázvor nebo fermentovanou zázvorovou limonádu. Jsou zdravé a dobré!