Článek
Inspirovala jsem se v italské kuchařce Marcelly Hazan. Ačkoliv první vydání vyšlo už před padesáti lety, její recepty pořád spolehlivě fungují. Ubrala jsem trochu jalovce, vůně i chuť je i tak výrazná a intenzivní. Mimochodem, víte, že jalovec se italsky řekne ginepro? Také v tom slově slyšíte ten nejznámější nápoj, který se z jalovce vyrábí?
Postup
01.
Sušené houby zalijte trochou vařící vody a nechte chvíli nabobtnat. Kuličky jalovce zabalte do čisté utěrky a paličkou na maso je lehce podrťte. Menší cibuli nakrájejte nadrobno a maso na větší špalíčky.
02.
Ve větším širším kastrolu zahřejte olej na vyšší, ne však nejvyšší teplotu (stupeň 8 z 10). Až bude olej horký, osmažte maso ze všech stran dohněda. Udělejte to raději ve dvou dávkách, jinak maso pustí příliš vody a bude se spíš dusit. Opečené maso vyjměte a dejte na chvíli bokem.
03.
Do uvolněného kastrolu vsypejte cibuli a osmažte ji za stálého míchání dozlatova. Až bude téměř zlatavá, přidejte najemno nasekané ančovičky a dobře je v základu rozmíchejte. Poté přilejte víno a ocet, zvyšte plamen a nechte je chvíli odvařit, vařečkou při tom uvolňujte přípečky ze dna. Do hrnce vraťte maso, přidejte houby i s vodou, ve které byly namočené, jalovec, majoránku a bobkové listy. Osolte, opepřete a přilejte tolik vody, aby bylo maso potopené zhruba ze dvou třetin.
04.
Stáhněte plamen na mírný a pod pokličkou duste zhruba 60-90 minut, až bude maso zcela měkké. Marcella Hazan doporučuje k tomuto jídlu jako přílohu krémovou polentu, výborné ale bude i s jemnou bramborovou kaší nebo těstovinami.
Zbytek jalovce pak můžete využít i do jiných receptů: zkuste třeba kuře à la bažant nebo paštiku z divočáka.