Článek
Slovo ražniči má chorvatský původ a odkazuje ke způsobu přípravy, na Balkáně se peče především na otevřeném ohni. Doma ho můžete opéct na pánvi na oleji, jednodušší je ale hotové špízové jehly vložit do trouby. Hodí se na něj libovější vepřové maso z kýty nebo plecka a kromě masa, cibule a slaniny ho můžete obohatit o voňavou klobásu a kousky papriky.
Postup
01.
Suroviny nakrájejte na přibližně stejně velké kousky: maso na kostky asi 3 × 3 cm, klobásu na půlcentimetrová kolečka, slaninu a papriku přiměřeně k nim, všechny nerovnoměrné kousky a zbytky dejte na chvíli bokem. Dvě středně velké cibule rozčtvrťte a menší vnitřní vrstvy přidejte k odřezkům.
02.
Maso dejte do mísy, osolte, opepřete, přidejte kmín, lžíci hořčice a oleje. Promíchejte, a pokud máte čas, nechte ho chvíli proležet, postačí půl hodiny.
03.
Předehřejte troubu na 160 °C. Kousky masa, slaniny, klobásy, cibule a papriky střídavě navlékejte na špízové jehly. Zlehka je osolte a opepřete ze všech stran. Poslední cibuli nakrájejte na hrubší kolečka, rozložte je na dno pekáčku a přidejte i odložené okrojky. Zakápněte olejem a na cibuli rozložte připravené špízy. Pekáček podlijte trochou vývaru, přikryjte alobalem a vložte do trouby. Jak jinak se dá využít alobal v domácnosti?
04.
Pečte asi 45–50 minut přikryté, poté alobal odstraňte a dopečte dalších asi 30 minut do barvy, ražniči občas přelijte šťávou z pekáčku.
Tip: K podávání se hodí různě upravené brambory a salát z čerstvé zeleniny.
Kuchyně není váš koníček a představa navlékání masa na špízové jehly vás neláká? Přikrájejte ještě pár brambor, z téměř stejných surovin se skládá i skvělá živáňská v alobalu.