Článek
Postup
01.
Býčí žlázy dobře operte ve vlažné vodě, osušte a ostrým nožem odřízněte případné zbytky svrchní blány. Dobře si je prohlédněte, na některých místech budou mít malé bílé části, ty také odstraňte (já na to používám pinzetu na rybí kosti). Pokud to tak cítíte, naložte je na 20 minut až 12 hodin do mléka, není to ale nutné.
02.
Žlázy podélně nakrájejte na plátky silné asi 1,5 cm, osušte je, osolte, lehce opepřete a obalte v trojobalu stejně jako řízky. V hlubší pánvi rozpalte vyšší vrstvu sádla a řízečky zprudka osmažte dokřupava. Přebytečný tuk nechte okapat na kuchyňském ubrousku a ihned podávejte se skrojkem citronu na zakápnutí.
Tip: Býčí žlázy obsahují poměrně dost vody, nenechávejte je dlouho stát a smažte je hned po obalení. Na pánvi se stáhnou a trojobal se hezky zkrabatí, obracejte je s citem a opatrně, ať ho nepoškodíte. Podávejte je opravdu horké, strouhanka se časem začne uvolňovat.
03.
Jako příloha postačí vařené brambory a domácí tatarka, eleganci tomuto jídlu ale dodá lehký a svěží vlahý bramborový salát bez majonézy, můžete si ho připravit den předem (dokonce je to žádoucí, aby se stihl dobře rozležet). Brambory uvařte ve slupce, nechte chvíli zchladnout, oloupejte je a nakrájejte na tenčí plátky.
04.
Na zálivku zahřejte vývar (nemusí být vařící) a zbytek ingrediencí dobře prošlehejte metličkou. Přilijte teplý vývar, přidejte nadrobno nakrájenou šalotku, ještě jednou pořádně promíchejte, nalijte na brambory a nechte v chladu rozležet ideálně do druhého dne.
Tip: Když ochutnáte samotnou zálivku na salát, bude se vám zdát ostrá, kyselá, příliš výrazná a slaná a je to tak v pořádku. Brambory absorbují velké množství chuti a na druhý den budou příjemně svěží.
05.
Před podáváním nezapomeňte salát včas vyndat z chladničky na kuchyňskou linku, protože je nejlepší při pokojové teplotě. Vmíchejte ještě najemno nakrájenou pažitku a podávejte s horkými řízečky z býčích žláz.