Článek
Postup
01.
U stifada platí: čím menší cibule, tím lepší. Vyberte co nejmenší pevné kompaktní cibule, oloupejte je, ale nechte v celku. Oloupejte i česnek. Králíka rozdělte na jednotlivé porce, omyjte je, osušte, osolte, opepřete a přes sítko zlehka poprašte moukou.
02.
Ve velkém těžkém kastrolu rozpalte na vyšší (ne však nejvyšší, stupeň 8 z 10) teplotu pořádnou dávku olivového oleje a porce králíka opečte ze všech stran dohněda. Opečené maso vyjměte a nechte chvíli stranou.
03.
Do uvolněného kastrolu vsypejte celé oloupané cibulky a stroužky česneku a také je krátce orestujte: postačí, když začnou zlehka zlátnout. Poté je podlijte vínem, na silnějším ohni ho zredukujte a vařečkou při tom seškrabávejte přípečky ze dna.
04.
Do hrnce vraťte opečené maso, přidejte rajčatové pyré a koření, osolte, opepřete, podlijte trochou vývaru a pod pokličkou zvolna duste asi 50–60 minut, až se všechny chutě propojí a jemné králičí maso začne odpadávat od kosti.
Tip: V sezoně použijte místo rajčatového pyré dvě čerstvá zralá oloupaná rajčata. Koření vložte do kousku plátna nebo do sítka na koření, nebudete ho muset při servírování pracně hledat a lovit.
05.
Až bude maso měkké, odklopte pokličku, a bude-li to třeba, na silnějším ohni trochu zredukujte omáčku do požadované hustoty, není to ale nutné.
Tip: K tomuto jídlu se hodí téměř jakákoliv příloha: je skvělé s bílým chlebem, těstovinami (Řekové často používají těstovinovou rýži) nebo hranolky. Na podzim je vynikající s jemnou bramborovou kaší.
Na podlévání dušeného masa se nehodí jenom víno: fantastickou omáčku vytvoříte z černého piva - zkuste vlámský guláš, nebo ovocný cidre – ten se skvěle hodí třeba k vepřovým líčkům.