Článek
Přivítejte jaro ve velkém stylu, tedy s pečeným jehněčím kolínkem. Za receptem stojí Honza Všetečka, šéfkuchař pražské restaurace U Kalendů. Pohrál si s tradiční recepturou a připravil pokrm, který bude vévodit vaší velikonoční tabuli.
Postup
01.
Předehřejte troubu na 120 °C. Jehněčí vložte do pekáče, přiklopte ho a 3 hodiny pomalu pečte. Brambory omyjte, podle potřeby oloupejte, pokrájejte a promíchejte s olejem, pepřem, solí a lístky rozmarýnu.
02.
Mrkev očistěte. Brambory, mrkev a celou palici česneku přidejte k jehněčímu. Nechte odklopené, zvyšte teplotu na 180 °C a pečte, až brambory změknou a zezlátnou.
03.
Do hrnce s vroucí osolenou vodou vhoďte kapustičky a 5 minut je povařte. Pak je sceďte a zchlaďte ledovou vodou. V pánvi rozpusťte plátek másla a prohřejte na něm kapustičky.
04.
Z pekáče vyjměte upečený česnek, vymáčkněte stroužky a promíchejte je s jogurtem. Přidejte nasekanou pažitku a podle chuti osolte a opepřete.
05.
Suroviny na zálivku prošlehejte a promíchejte s baby špenátem a červenou cibulkou - ideálně naloženou.
06.
Asi centimetrový plátek másla rozehřejte s omáčkou demi-glace a nalijte na upečené maso.
07.
Naložte na talíř maso, brambory, mrkev a kapustičky. Přelijte demi-glace. Salát a ochucený jogurt si každý může nabrat podle chuti.
Velikonoce
Velikonoce jsou svátkem jara (pro ateisty) a zmrtvýchvstání Ježíše Krista (pro křesťany). Letos vychází Velký pátek na 29. března, Velikonoční pondělí na 1. dubna.
K tradicím Velikonoc patří barvení vajíček, pečení mazance a beránka, někdo si na Zelený čtvrtek připraví i jidáše. Křesťané si během pašijového týdne připomínají poslední dny života mesiáše a jeho vzkříšení.
Velikonoční pondělí pak patří na většině míst v Česku koledování a pomlázce. Víte, jaké jsou nejlepší recepty z vařených vajec?