Článek
Postup
01.
Chřest omyjte, spodní konce oloupejte a uřízněte tvrdé dřevnaté konce. Dejte vařit spolu s plátky citronu, solí a cukrem podle tloušťky stonků na 10-12 minut.
02.
Mezitím, co se chřest vaří, připravte rybu. Z obou stran ji jemně osolte a okořeňte čerstvě namletým pepřem a růžovým pepřem s citronovou trávou, který dodá rybě tu správnou chuť. Na užší konec filetu položte tři stonky chřestu a srolujte. Pomocí dvou párátek zpevněte, aby se závitky nerozbalily.
03.
Pekáček vymažte olivovým olejem a položte do něj závitky. Ty ještě před vložením do rozpálené trouby potřete máslem nebo olejem. Pečte při 200 °C asi 30-35 minut. V polovině pečení ryby obraťte na druhou stranu.
04.
Z výpeku, co vám zbyl po rybě, udělejte omáčku. Šťávu slijte na pánev, přidejte rybí vývar, prohřejte a okořeňte růžovým pepřem. Stáhněte z plotny a vmíchejte crème fraîche, který musíte promíchat se šťávou dohladka.
05.
Jako příloha se hodí petrželkové pyré s česnekem. Uvařte brambory, jako když připravujete kaši. Česnek a petrželku posekejte nadrobno a dejte opéct na pánev. Uvařené brambory rozmačkejte, můžete přidat trochu másla a mléka a smíchejte s orestovaným česnekem a petrželkou. Upěchujte do máslem vymazaných formiček a vyklopte na talíř. Přidejte závitek ryby a omáčku. Celé ještě můžete dozdobit snítkou petrželky.
06.
Připravte si rybí vývar. Rybí hlavy zbavte žaber a dejte spolu s odřezky a očištěnou zeleninou vařit na mírný plamen na asi 45 minut. Během varu odstraňujte pomocí lžíce pěnu z povrchu vývaru. Hotový vývar sceďte a odeberte z povrchu přebytečný tuk. Teď je třeba vývar pročistit pomocí bílků. Ušlehejte tuhý sníh a přilévejte k němu horký vývar. Přelijte zpět do hrnce, vraťte na plotnu a vařte na mírném ohni asi 15 minut. Pročištěný vývar přelijte přes cedník s plátnem. Vývar, který nespotřebujete dejte zamrazit do lednice.
Další tipy
Při nákupu chřestu dejte pozor, aby stonky byly opravdu čerstvé. Pokud mají hnědé skvrny, budou uvnitř nejspíš dřevnaté. Když chřest ohnete, měl by se s křupnutím rozlomit.
Na závitky nepoužívejte mraženou rybu. Mražením se naruší vlákna a maso ztrácí pevnost. Závitky by byly mohly být rozbředlé a špatně by vám držely.
Kromě pangasiuse je vhodná jakákoliv bělomasá ryba, např. aljašská treska, mořský vlk nebo halibut. Pokud doma nebudete mít připravený rybí vývar, můžete ho nahradit bylinkovým.