Článek
Postup
01.
Vepřovou plec nakrájejte na větší kostky, cibuli na drobné kostičky. V širším kastrole rozpalte sádlo na vyšší teplotu a maso opečte ze všech stran dohněda (nezapomeňte ho osolit a opepřit). Nejdřív se přichytí ke dnu, buďte ale trpěliví a nesnažte se ho násilím odlepovat, až bude dostatečně opečené, uvolní se samo. Pak maso přeložte na talíř a nechte chvíli stranou.
02.
Do uvolněného kastrolu přidejte případně ještě trochu sádla a vsypejte cibuli. Také ji osolte a opepřete a při vyšší, ne však nejvyšší teplotě (stupeň 8 z 10) za častého míchání opečte do zlatohněda.
Tip: Pokud chcete mít jistotu, že se cibule v guláši dokonale rozplyne, použijte trik z indické kuchyně - až začne zlátnout, zastříkněte ji dvěma lžícemi vody, míchejte a nechte vodu vyvařit až na tuk.
03.
Do hrnce vraťte maso i se šťávou, kterou pustilo a přidejte rajčatový protlak, ajvar a prolisovaný česnek. Rozmíchejte je a velmi krátce orestujte. Poté vsypejte i všechno koření, ještě jednou pořádně promíchejte a podlijte vodou tak, aby bylo maso ponořené zhruba ze dvou třetin. Přiveďte k varu, stáhněte plamen a pod pokličkou za občasného míchání pomalu uduste do měkka, potrvá to přibližně 60-90 minut. V průběhu dušení maso případně ještě podlijte a občas promíchejte.
Tip: Mám ráda guláše maďarského typu s chutí rajčat a paprik, proto do základu v zimě používám protlak a paprikový ajvar. Dochutí ho a zároveň zahustí omáčku. Podle chuti můžete vybírat mezi jemnou a pikantní verzí.
Jako příloha ke guláši postačí dobrý chléb nebo těstoviny. Výborný ale bude s domácími špeclemi nebo tarhoňou.