Článek
Postup
01.
Vepřové koleno pořádně omyjte, nařízněte a nožem trochu uvolněte maso od kosti, rychleji se uvaří. Koleno vložte do velkého hrnce s vodou, přidejte sůl, koření, pět celých stroužků česneku a přiveďte k varu. Stáhněte plamen na velmi mírný a pod částečně odklopenou pokličkou nechte pomalu vařit.
Tip: Když vaříte ovar na prejt, můžete do hrnce přidat ještě jedno koleno a pár vepřových nožiček, vepřové kůže nebo lalok a připravit zároveň i domácí sulc.
02.
Zhruba po třičtvrtěhodině přidejte ke kolenu i vepřový bůček a maso uvařte doměkka, potrvá to celkem asi dvě hodiny. Poté maso vyjměte z vývaru, nechte zchladnout, oberte ho a nakrájejte na kusy, které se vám vejdou do mlýnku. Nebojte se přidat i měkké části, tuk a část kůže.
Tip: Na středně velký pekáček prejtu budete potřebovat asi 800 až 1 000 gramů namletého vařeného masa, zbytek servírujte s křenem, hořčicí a dobrým chlebem.
03.
Rohlíky nakrájejte na kostičky, zvlhčete vývarem z masa a nechte nasáknout, pekáček vymažte sádlem a případně vysypejte hrstí strouhanky. Maso včetně čerstvých jater (na kilogram masa postačí kus jater s hmotností kolem 150–180 g) umelte. Přidejte k němu částečně vyždímané rohlíky, sůl, všechno koření (nezapomeňte dobře promnout majoránku) a tři prolisované stroužky česneku. Směs zvlhčete sběračkou vývaru z masa a pořádně promíchejte.
Tip: Zbytek vývaru použijte jako základ na zabijačkovou polévku.
04.
Masovou směs přeložte do připraveného pekáčku, urovnejte a přikryjte alobalem nebo pokličkou. Pečte v troubě předehřáté na 120 °C asi 50–60 minut, poté odklopte, zvyšte teplotu na 180 °C a pečte ještě asi 20 minut, až se na povrchu utvoří zlatavá kůrka.
Tip: Prejt je výborný teplý s vařenými bramborami a kysaným zelím, ale i zastudena s hořčicí a chlebem.
O masopustu nesmí chybět sladká tečka! NEJLEPŠÍ RECEPTY NA SMAŽENÉ KOBLIHY A DALŠÍ SLADKOSTI: vyberou si líní kuchaři i ti, kdo si potrpí na klasiku.