Článek
Ceny potravin vyletěly nahoru a dotýkají se už každého z nás. Hodně je to vidět u ovoce a zeleniny - pro mnohé domácnosti se stávají zbožím, na které jen tak nedosáhnou.
Proč je tak draho?
Také se ptáte, proč jsou ovoce a zelenina tak drahé? Odborníci to vysvětlují mixem několika důvodů. „Zvýšily se náklady – od energií a vody po dopravu a skladování, ale i platy lidí, kteří pěstují a sklízí. Těch je navíc dlouhodobě nedostatek. Navíc mnoho pěstitelů snižuje nebo přerušuje produkci ve sklenících kvůli cenám energií. Navíc loni vysoké teploty v pěstitelských zemích výrazně snížily produkci zeleniny, což znamenalo a stále ještě znamená nižší nabídku. Výsledkem je, že například ve Velké Británii dokonce rajčata a podobné na pultech nárazově i chybí,“ vypočítává agrární analytik Petr Havel.
Cena paprik rozvířila diskuse
Cen ovoce a zeleniny si začali lidé hodně všímat v souvislosti s cenou paprik. Červené kapie totiž stojí kolem 139-149 Kč za kilo, takže za jeden kus dáte asi 40 Kč. Ještě v roce 2019 vyšly papriky na 46 Kč za kilo, o rok později už to bylo 70 Kč za kilo. V roce 2021 už jsme se museli smířit s cenou kolem 80 Kč – a paprika bílá, dříve levná surovina do oblíbeného leča, vyšla kolem 70 Kč za kilo!
Je ale zapotřebí si uvědomit, že to jsou roční průměry – v zimě tyto druhy byly a budou vždycky nejdražší, protože se musí buď pěstovat ve skleníku, nebo dovážet ze zahraničí, obojí je náročné na energie. Zdražuje je i to, že se nedají dlouhodobě skladovat. Zajímavý je možná pohled o pár let zpátky – už v roce 2014 si zákazníci stěžovali, že papriky stojí na konci zimy mezi 100–150 Kč za kilo. Ty české jsou samozřejmě po sklizni výrazně levnější, ne vždy je ale lehké je sehnat.
Rajčata ještě dražší
Jestli vám z ceny papriky padá brada, pak snad ani nechoďte k cenovce cherry rajčat. Brzy zjistíte, proč se většinou prodávají v krabičkách po 250 gramech – protože kilovku by si asi koupil málokdo - vyjde běžně kolem 140 Kč, ale může se vyšplhat až na 349 Kč. Ale i na vysoké ceny malých rajčátek si zvykáme už léta – v roce 2018 byste našli běžnou cenu mezi 120–180 Kč za kilogram.
Brambory si drží cenu
Jestli potřebujete potěšit svoje oči cenovkou, na kterou jste už léta zvyklí, pak zajděte k sáčkům s bramborami. Ty se stále drží v rozmezí 15–20 Kč za kilo, podle odrůdy a velikosti balení. I když byly doby, kdy byste za kilo brambor dali kolem pětikoruny (v akčním letáku z roku 2015). O dva roky později už i akční cena končila na cca 16 Kč a běžně byly dokonce dražší než teď – stály i kolem 27 Kč.
Mrkev - skokan roku
Už se asi stalo běžnou realitou, že za kilový sáček mrkve zaplatí spotřebitelé mezi 24– 27 Kč, v bio kvalitě pak ještě víc. Doby, kdy se dalo stejné balení pořídit v akci i do 10 a běžně do 19 Kč, jsou dávno pryč. Mezi lety 2017–2018 se mrkev dokonce stala cenovým skokanem roku, to stála 33 Kč za kilo. Takže jak vidíte, její současná cena je vlastně dobrou zprávou.
Květák a petržel jako bílé zlato
Obalovaný květák patřil kdysi mezi levná jídla, což už také úplně neplatí. Právě teď můžete kus pořídit skoro za 90, v akci za 60 Kč. Ještě v roce 2019 se dal běžně sehnat za 30 Kč a v akci často i kolem dvacky.
I obyčejná zelenina, jakou je kořenová petržel, se stala poměrně drahým zbožím. V tuto chvíli ji koupíte za 50–80 Kč za kilo. Zhruba mezi 50–60 korunami už stojí zhruba pět let. Ovšem jestli si chcete opravdu zahýřit, lze si koupit svazek v bio kvalitě za 168 Kč za kilo!
Banány levnější než jablka
Generace, která si dopřávala banány jen na Vánoce, se těžce smiřuje s tím, že jsou už pár let levnější než „obyčejná“ jablka. Zásadní nárůst přišel kolem roku 2015, kdy jablka podražila až o 40 procent a z průměrných 28 Kč za kilo se stalo 39 a víc. V roce jejich neúrody, v létě 2018, už stála kolem 44 Kč za kilo a letos je rozpětí asi 35–89 Kč podle odrůdy. Banány vyjdou na 35–60 Kč, ty nejdražší jsou opět v bio kvalitě. Jen pro zajímavost – za stejnou cenu jako jablka koupíte momentálně například mandarinky.
Ovoce a zelenina jako luxus
Vysoké ceny ovoce a zeleniny samozřejmě vedou k tomu, že spotřebitelé omezují jejich nákupy. „Odklon od zdravých jídel může ale způsobit řadu zdravotních problémů. Hlavně proto, že lidé budou ovoce a zeleninu nahrazovat průmyslově zpracovanými potravinami s vysokým obsahem soli, tuku a cukru, které jsou v tomto kontextu levnější,“ říká Martin Krobot, předseda České asociace nutričních terapeutů.