Článek
Od sladkých skořicových šneků přes křupavé bramboráky až po tolik milované langoše, užijte si nové chuťové zážitky, které vám přinesou podzimní náladu a gastronomickou inspiraci. Dýně je totiž úchvatná surovina, jež se nehodí jen do polévek a jako pečená zelenina.
V dýňových receptech se často setkáte s ingrediencí dýňové pyré. Nelekejte se, podle našeho postupu ho připravíte během pár minut.
Dýňové langoše
Barbora Jollinka Charvátová (@mamavkuchyni)
Suroviny:
- 10 g droždí
- 1/2 lžičky cukru krystal
- 200 g syrové dýně
- 220 g mléka
- 2 vejce
- 400 g hladké mouky (může být i špaldová)
- 40 g ghí (másla)
- sůl dle chuti
Postup:
01.
Droždí rozdrobte do mísy, zasypte půlkou lžičky cukru a nechte pár minut pracovat. V mezičase si očistěte dýni, nakrájejte na kostičky a dejte vařit do změknutí. Poté ji slijte a rozmixujte s uvedeným množstvím mléka.
02.
Během chvilky se začne droždí pod nánosem cukru rozpouštět a tvořit kašičku – rozmíchejte ji a přidejte mléko s dýní (pozor, aby nebylo od dýně horké!), vejce, sůl, ghí či máslo a postupně zapracujte mouku. Výsledné těsto je tahavé a lepivé, ale zároveň drží pohromadě.
03.
Nechte jej alespoň půl hodiny (lépe třeba tři čtvrtě hodiny nebo hodinku) v teple přikryté kynout. Poté jej po částech dávejte do vaflovače a pečte „dýňoše“. Pokud máte kvalitní vaflovač, není potřeba jej vymazávat, ale pokud si chcete pojistit snadné vyndávání vaflí, vymazat ho samozřejmě můžete. Neotevírejte vaflovač předčasně a nechte „dýňoše“ pěkně a dozlatova vypéct.
05.
Podávat můžete s kečupem a sýrem, dočetla jsem se dokonce, že někteří považují za vrcholnou slast langoš s tatarkou. Já osobně mám ale nejraději zakysanou smetanu s česnekem a znám to takto i z Maďarska, kam s oblibou jezdíme často.
04.
Případné nespotřebované těsto můžete v lednici přikryté nechat nějaký den nebo dva, dokud jej nezpracujete (spíš vám ale bude chybět, mizí rychlostí blesku).
Dýňové bramboráky
Inna Valoušková (@garden.and.kitchen)
Suroviny:
- ½ dýně
- 2 vejce
- 1 lžíce bramborového škrobu
- 3 lžíce hladké mouky
- 6 listů šalvěje
- 2 stroužky česneku
- sůl a pepř
- ¾ hrnku nastrouhaného tvrdého sýra
- olej na smažení
Postup:
01.
Dýni oloupejte a nahrubo nastrouhejte. Přidejte k ní vejce, škrob, mouku, pokrájenou šalvěj a prolisované stroužky česneku. Těsto dle chuti osolte a opepřete, poté promíchejte a na závěr zapracujte nastrouhaný sýr.
02.
Bramboráky smažte klasickým způsobem na oleji a servírujte s oblíbeným dipem nebo samotné.
Dýňové skořicové šneky
Alexandra Fráňová (@alexfranova)
Suroviny:
Těsto:
- 450-500 g hladké mouky
- 30 g droždí
- 100 ml mléka
- 100 g cukru krupice
- 180 g dýňového pyré
- 30 ml oleje
- 1 šťastné vajíčko
- 2 lžíce skořice
- 1 lžíci kardamomu
Náplň:
- 50 g másla
- 100 g třtinového cukru
- 2 lžíce skořice
- 1 lžička kardamomu
Poleva:
- 10 g másla
- 150 g moučkového cukru
- 30 ml mléka
- 1 lžička vanilkové pasty
Postup:
01.
Začněte s kváskem - do misky si dejte vlažné mléko, rozdrobte do něj droždí, přidejte 2 lžíce cukru a lžíci mouky, promíchejte, přikryjte utěrkou a dejte na zhruba 20 minut kynout na teplé místo.
02.
Jakmile kvásek vzejde, ve větší míse smíchejte mouku, cukr, dýňové pyré, šťastné vajíčko, olej, skořici, kardamom a hotový kvásek. Vše spojte v těsto.
03.
Když máte těsto hezky zpracované, opět přikryjte utěrkou a dejte minimálně na hodinu kynout. Když těsto vykyne, posypte si pracovní desku moukou a rozválejte těsto na obdélník. Potřete ho směsí z rozpuštěného másla, cukru, skořice a kardamomu, srolujte a nakrájejte na stejné kousky.
04.
Rozehřejte si troubu na 180 °C, mezitím si naplňte formu šneky a dejte ještě dokynout na 20 minut. Pak pečte zhruba 25 minut, než jsou šneky krásně zlatavé. Po vychladnutí polijte polevou, kterou si připravíte z másla, moučkového cukru, mléka a vanilkové pasty.
Šneky můžete připravit také klasické kynuté bez dýně, z celozrnné mouky s polevou a oříšky nebo rychlé z listového těsta.