Článek
Postup
01.
Rebarboru očistěte a nakrájejte na malé kousky. V tomto ročním období ji ještě není potřeba loupat, v létě, kdy už má mohutnější stonky, na loupaní ale určitě nezapomeňte. A poznámka bokem: hezčí barvu džemu vám udělá růžová rebarbora, z čistě zelené je víc dohněda. Rozdíl je ale opravdu jen kosmetický.
02.
Kousky rebarbory dejte do hrnce, zasypte cukrem, přidejte nadrobno pokrájený kandovaný zázvor a šťávu a kůru z poloviny citronu. Promíchejte s nastrouhaným čerstvým zázvorem a nechte asi 2–3 hodiny odstát, aby rebarbora pustila šťávu.
03.
Do lednice nebo mrazáku si dejte talířek, abyste později mohli provést želírovací test. Rebarborovou směs přiveďte k varu a vařte asi 10 minut téměř doměkka.
04.
Odeberte malou naběračku šťávy, rozmíchejte v ní pektin a vraťte do hrnce. Vařte ještě asi 5 minut, až džem začne želírovat (tuhnout) – plamen raději stáhněte, aby se nepřipálil. Z lednice vyndejte talířek, dejte na něj pár kapek džemu, a pokud ztuhne, je hotovo. Pokud ne, nechte ještě minutu či dvě probublávat a test opakujte.
05.
Horkým džemem plňte připravené čisté skleničky, z uvedeného množství budou zhruba dvě 450–500 ml sklenice nebo tři 300ml sklenky. Otřete hrdlo, zavřete čistým a suchým víčkem a otočte víčkem dolů. Takto nechte asi 10 minut chladnout, aby se pořádně přichytilo a džem se nezkazil.
Rebarbora a zázvor jsou vypečená dvojka! Zkuste ještě třeba špaldový jogurtový koláč s rebarborou nebo voňavé muffiny se zázvorem.