Článek
Ranní nevolnosti bývají velmi častým průvodním znakem raných fází těhotenství, to ale zdaleka není jedinou příčinou těchto potíží. Co všechno za ranními nevolnostmi může stát, jak si pomoci sám a kdy je dobré vyhledat lékaře?
1. Hormonální výkyvy
Plných 50–70 % těhotných žen se v prvním trimestru potýká s nevolnostmi, kterým se sice říká ranní, ve skutečnosti ale mohou přijít kdykoliv během dne. Většinou s nástupem druhého trimestru odezní, u některých mohou přetrvávat až do porodu.
Na vině je množství hormonálních změn, které v těle nastávající maminky probíhají, což je i důvod, proč mohou některé ženy podobnými nevolnostmi trpět i v období menstruace nebo menopauzy.
Hormonální výkyvy se ale netýkají jen těhotných nebo obecně žen. Mozek totiž může mít v dopoledních hodinách problém s uvolněním přirozených hormonů jako je adrenalin nebo serotonin, což může samo o sobě zapříčinit ranní nevolnosti u kohokoliv.
2. Ztráta tělních tekutin
Nevolností se může projevovat i odvodnění a ztráta minerálů vinou průjmu. „Stejně může zapůsobit zvýšené noční pocení, třeba i vlivem vysoké teploty, a následné nedoplnění tekutin,“ vysvětluje internistka a propagátorka zdravého životního stylu Kateřina Cajthamlová. Pak se člověk může probudit malátný s nevolností a točením hlavy, zejména při rychlém posazení na posteli.
3. Pokles krevního cukru
Po ránu vám může být špatně nejen ze žízně, ale také z hladu, respektive z významného poklesu hladiny cukru v krvi známého jako hypoglykémie. K tomu mohou přispět nerozumně vedené půsty nebo hladovění ve snaze shodit přebytečná kila, případně poruchy příjmu potravy jako je mentální anorexie nebo bulimie.
„U diabetiků může ranní hypoglykémii spustit předávkování inzulinem, změna dávkování léků nebo nedodržování stravovacích doporučení, zejména nízké množství sacharidů a vynechání druhé večeře tam, když je předepsána,“ vysvětluje Kateřina Cajthamlová.
4. Psychika
Stres a vnitřní napětí na chuti k jídlu nepřidají, určitě máte zkušenosti se situacemi, kdy máte nervy napnuté jako špagáty a nedostanete do sebe nic než pár kapek vody. V takových chvílích je vám jasné, proč se nemůžete najíst, protože se jedná o potíže akutní. Stejně ale může působit i chronický stres, úzkosti a/nebo deprese, jejichž existenci bývá mnohdy těžké si připustit. V souvislosti s psychickými obtížemi kráčí ruku v ruce i špatný spánek.
5. Špatný spánek
Ranní nevolnost, bolesti hlavy, únavu a třeba i nadměrné pocení může mít na svědomí také nekvalitní spánek, způsobený psychickými obtížemi nebo nebezpečnou poruchou známou jako spánková apnoe. Ta způsobuje zástavu dechu, v níž se lidé probouzejí, což si ale většinou nepamatují, a ráno se budí rozlámaní, unavení a mnohdy je trápí nechutenství a nevolnosti.
Jak s nevolnostmi bojovat
Nejen v těhotenství a při trávicích obtížích se vyplácí jíst pravidelně menší porce a volit lehká a dobře stravitelná jídla, vyhýbat se naopak jídlu smaženému, tučnému, příliš slanému, sladkému a kořeněnému.
„Pokud máte ranní nevolnost či nechutenství bez zjevné příčiny, někomu pomůže vynechat snídani a prodloužit interval bez jídla,“ radí David Frej z pražského Centra funkční a holistické medicíny. V případě těhotenství je naopak dobré hned po ránu něco malého sníst, třeba banán nebo přesnídávku. Stravovací režim doporučený lékařem by bez konzultace s ním neměli měnit lidé s cukrovkou či dalšími onemocněními, kde je předepsána dieta.
Dobré je také začít den sklenicí vody, během dne pravidelně pít a nejíst velké porce na noc. Pokud změny režimu nepomáhají, ranní nevolnosti vás trápí více než měsíc nebo pokud při nich pravidelně zvracíte, poraďte se se svým lékařem.
Ranní nevolnost
Příčiny: Hormonální změny (nejen u těhotných), dehydratace, pokles krevního cukru, stres a úzkost, špatný spánek.
Jak si pomoci sám: při trávicích obtížích se vyplácí jíst pravidelně menší porce a volit lehká a dobře stravitelná jídla. V těhotenství je dobré hned po ránu něco malého sníst, třeba banán nebo přesnídávku
Kdy jít k lékaři: Pokud změny režimu nepomáhají, ranní nevolnosti vás trápí více než měsíc nebo pokud při nich pravidelně zvracíte, poraďte se se svým lékařem.