Článek
Každý má nějakou sexuální historii. Jaké je ta vaše? Stačí vám prsty jedné ruky k tomu, abyste se dopočítali svých bývalých milenců/milenek? Hodně na tom záleží. Vědci totiž zjistili statisticky významnou souvislost mezi počtem sexuálních partnerů a rizikem diagnózy rakoviny u mužů i žen.
Kolik sexuálních partnerů je v normě?
Jedná se o společný projekt Anglia Ruskin University sídlící v Cambridge a odborníků z Rakouska, Turecka, Kanady a Itálie. Podkladem pro něj byla anglická studie stárnutí (ELSA), jíž se účastnilo 5 722 Angličanů ve věku 50 a více let. Všichni se pak prostřednictvím dotazníků svěřovali se svým milostným životem a zároveň i zdravotními problémy. Takže, jak je to s rozkoší, promiskuitou a kondicí? A kdo víc odpouští nevěru, muži, nebo ženy?
K deseti a více sexuálním partnerům se přiznalo 22 procent mužů a 8 procent žen. A právě u těchto jedinců se výzkumnici setkali s větším výskytem nádorů.
Jak spolu souvisí sex a rakovina?
Pokud zapátráte ve své minulosti a dojdete k závěru, že vaší postelí prošli dva až čtyři milenci, máte dle expertů vyšší pravděpodobnost rizika rakoviny, a to o 57 %. Jedná se zejména o rakovinu děložního čípku, prostaty, konečníku nebo rakovinu hlavy a krku (orofaryngeální karcinom), za nímž stojí orální sex.
Muži, kteří se dopočítají nad deset sexuálních partnerek mají o 69 % vyšší pravděpodobnost té samé diagnózy. U žen se stejným počtem „zářezů“ je to dokonce o 91 % větší riziko, přičemž rozdíl mezi pohlavími je tak trochu záhadou a žádá si další badatelské počiny (kolikrát týdně mít sex podle vědců). Není nutné se ale hned děsit. Zvýšené riziko ještě neznamená, že opravdu onemocníte. A zároveň pokud podstupujete pravidelné kontroly, i v případě, že by se něco takového stalo, včasná pomoc vás může zachránit.
Žloutenka sex a rakovina
Není to však samotný akt, který stojí za vznikem nádorového onemocnění. I když nelze analyzovat výsledky rozčleněné podle typu dané choroby, podle epidemiologa Lee Smitha, který se na studii podílel, jsou viníci v mnoha případech jasní. Mohou za to pohlavně přenosné specifické infekce, zejména HPV viry a viry žloutenky typu B a C. 5 nejčastějších „ženských “ rakovin. Tihle zabijáci nikdy nespí!
Jak se přenáší pohlavní choroby
HPV viry způsobující různé pohlavní choroby i rakovinu děložního čípku, se přenáší sexuálním stykem, ale také nekoitálními praktikami. Stačí pouhé třetí nebo kontakt kůže na kůži v oblasti genitálií. Na tohle je i prezervativ krátký. Zabírá jen zodpovědné sexuální chování, ale také pravidelné zdravotní prohlídky a věrnost – dámská i pánská. (Víte, že proti HPV virům se lze očkovat?)
Podle psychologů nedostatek času jeden na druhého či tlak na pracovní výkony přispívají k prázdnotě a osamělosti vedoucí i k stále častějšímu podvádění přes internet, které ovšem často vyústí do klasického cizoložství. Dáte za svého partnera ruku do ohně a on zase za vás?
Naštěstí snění a sexuální touhy nikoho neohrožují. A navíc, ty bizarní jsou běžnější, než si myslíte!