Článek
Podle toho, jaký poměr zeleniny a vývaru zvolíte, ji můžete podávat jako hustou omáčku k těstovinám, nebo jako polévku. Když ji doplníte jednoduchou zavářkou a přidáte nastrouhaný sýr, bude skvěle chutnat a zasytí.
Postup
01.
Oloupejte cibuli a kořenovou zeleninu. Cibuli nakrájejte nadrobno, kořenovou zeleninu na kostičky. Ve větším hrnci rozpalte olej na vyšší, ne však nejvyšší teplotu (stupeň 8 z 10) a cibuli opečte dosklovata. Přidejte kořenovou zeleninu, osolte, opepřete a také ji za stálého míchání krátce opečete, postačí 4–5 minut.
02.
Až se zelenina rozvoní, přidejte do hrnce pasírovaná rajčata, vývar, bobkový list, kousek skořice, nové koření a pepř a přiveďte k varu. Stáhněte plamen a zvolna vařte 15–20 minut.
Tip: Koření vložte do sítka nebo sáčku na koření, bude se vám před mixováním z polévky lépe lovit.
03.
Z polévky vylovte koření a rozmixujte ji tyčovým mixérem. Ochutnejte, případně dosolte a dolaďte hustotu ještě trochou vývaru.
04.
Zatímco se vaří polévka, v jiném hrnci přiveďte k varu vodu na nočky. V misce promíchejte vajíčka se špetkou soli a mlékem a přidejte tolik mouky, až vznikne hustější těstíčko. Vařicí vodu osolte a pomocí sítka na halušky těstíčko do vody protlačte. Zamíchejte a odlepte je ode dna. Až nočky vyplavou na hladinu, krátce je povařte (postačí 2–3 minuty) a sceďte. Přidejte k nim lžičku másla, zamíchejte a podávejte s polévkou.
Tip: Nočky do této polévky připravuji v jiném hrnci. Zůstanou pěkně bílé a každý si může přidat podle své chuti. Do polévky ale můžete přidat i jinou zavářku: chybu neuděláte se strouháním, hrstí těstovin, můžete přidat i lžíci zbylé vařené rýže.
05.
Na talíři posypejte horkou polévku trochou strouhaného sýra a doplňte snítkou čerstvé bazalky.
Evergreenem sezony jsou cukety. Vaříte z nich pořád stejná jídla nebo rádi zkoušíte nové recepty? Možná se vám bude hodit výběr 18 nejpelších cuketových receptů.