Článek
Ranní tahání dětí z postele, chystání snídaní a svačin a dobíhání autobusu, aby byly ve škole včas. Podepisování všemožných formulářů, nákupy školních potřeb, domácí úkoly, zápisy do kroužků, placení obědů, družin, mimoškolních aktivit. To všechno nás teď čeká, přátelé. Září rozhodně není nejoblíbenějším měsícem rodičů školáků. Takhle se ale dá přežít relativně se ctí a zdravým rozumem.
1. Co lze připravit, připravte
Stres a chaos vám hrozí obzvlášť zpočátku, než si vy i vaše děti na standardní ranní rutinu zvyknete. Proto se vyplatí vše, co lze, připravit den předem – od namazaných svačin přes zabalené aktovky až po nachystané oblečení. Uvidíte, že v klidu vypitá káva a snídaně snězená vsedě nikoli za běhu, vám za to stojí.
2. Rozděluj a panuj
Minimálně první týden dva je toho opravdu hodně a především z řady maminek se stanou úřednice a osobní asistentky zavalené všemožnými lejstry. Potvrzení od lékaře, že dítě může na plavecký kurz, obalování a nadepisování sešitů, formuláře na obědy, na družinu, na každou drobnost. K tomu kupování nové legitky na MHD, vyplňování přihlášek na různé kroužky, tuny složenek a nutných plateb a jako bonus první třídní schůzka nového školního roku.
V jednom se to zvládá těžko, takže poctivě povinnosti rozdělujte, s částí formalit si jistě poradí váš partner. Že se mu nebude chtít? Jen sebevrah by matce školáka v září dokázal říct na jakoukoli prosbu ne. Samoživitelky mohou zapojit do akce rodinné příslušníky nebo kamarádky.
3. Když něco nestihnete, nejde o život
Něco jste nestihli přesně v termínu? Pořád ještě nemáte ty správné obaly na učebnice, tempery vám vyprodali před nosem a v žákovské ještě není vyplněná adresa? Klid. Za prvé určitě nejste jediní rodiče, za druhé tohle už paní učitelky zažily tisíckrát a za třetí svět se nezboří a vašeho Toníčka ze školy rozhodně nevyhodí! Víte, co se říká, když nejde o život, jde o... Tak na to nezapomínejte!
4. Zpomalte finanční krvácení
Je jasné, že září je finančně náročné. Pokud patříte k těm, kteří na to myslí s předstihem a už třeba od června si odkládají stranou peníze právě na náklady spojené s návratem do školy, gratulujeme a máte náš obdiv.
Vy ostatní, co teď přemýšlíte, jak to všechno zvládnout, zastavte se, vydýchejte se a zkuste seškrtat nákupní seznam. Základní rada zní, kupte jen to, co doopravdy musíte a zbytek si rozložte. Že vaše dítě prvních osm týdnů bude se třídou jezdit místo tělocviku na plavání? Super, v tom případě nákup tenisek do tělocvičny rozhodně počká. Než koupíte nové fixy, opravdu důkladně prohledejte byt, jistě jich je tuna poschovávaných v různých šuplících.
5. Myslete na výsledky
Optimismu není nikdy dost, tak na to nezapomínejte. Zkuste myslet na to hezké, co vás čeká díky tomu, že jsou vaše děti zase ve škole – radost, až je poprvé uslyšíte číst, dojetí na besídce a podobně. A vzpomeňte si i na to, jak těžký byl předešlý školní rok, online výuka, lockdown a podobně. Když jste zvládli tohle, zvládnete cokoli! Trocha toho zářijového šrumce, chaosu a zmatku je proti tomu úplná brnkačka.
Máte doma dítko, co míří do první třídy? Není to výzva jen pro něj, ale i pro rodiče. Škola na dohled? Tohle by měli zvládnout rodiče!